Włosy

#

Miód na włosy: czy warto go wprowadzić do swojej pielęgnacji?

  • 5 lipca 2023

Miód na włosy to jeden z naturalnych sposobów na to, by poprawić kondycję kosmyków, przywracając im piękny oraz zdrowy wygląd. Zresztą, miód w kosmetyce i medycynie wykorzystywany jest od tysięcy lat, a jego potencjał pielęgnacyjny nie traci na wartości. Wiele osób – zniechęconych komercyjnymi preparatami kosmetycznymi – poszukuje naturalnych alternatyw pielęgnacyjnych. Właśnie dlatego naturalne substancje cieszą się ogromną popularnością oraz zainteresowaniem. Należy do nich chociażby miód, który zbawiennie oddziałuje nie tylko na skórę, ale również na włosy.

Jak działa miód na włosy?

Miód na włosy jest uniwersalną kuracją, która pozwala zadbać o kosmyki kompleksowo. Przede wszystkim działa nawilżająco i odżywczo na pasma, a tym samym pozwala odbudować strukturę kosmyków i je zregenerować.

Miód jest niezwykle popularnym produktem, który znajduje się w zasadzie w każdej kuchni. Jego niezwykle bogaty skład jest cenny dla zdrowia, ale również dla naszej urody. Zawiera między innymi witaminy z grupy B, witaminę A i C, ale również wiele minerałów, chociażby magnez, miedź, cynk, potas czy fosfor.

Miód na włosy polecany jest przede wszystkim osobom posiadającym kosmyki zniszczone, przesuszone, farbowane, o wysokiej porowatości. Jednak, nic nie stoi na przeszkodzi, by z jego właściwości skorzystały posiadaczki innego rodzaju kosmyków – z pewnością im nie zaszkodzi.

Miód, oprócz tego, że doskonale nawilża oraz odżywia, sprawia, że włosy stają się miękkie, elastyczne – są pełne blasku i zdrowej energii. Jak jeszcze działa miód na włosy? Przede wszystkim antyoksydacyjnie, a więc zapobiega ich starzeniu się. A z uwagi na swoje składniki odżywcze, wzmacnia kosmyki, ograniczając ich łamliwość, ale też stymulując je do wzrostu. Pamiętajmy też, że przy dłuższym i regularnym stosowaniu, miód może również nieco rozjaśnić włosy.

Nie sposób nie wspomnieć, że miód wykazuje również właściwości przeciwzapalne, a to z kolei można wykorzystać z korzyścią dla skóry głowy, gdyż przywróci jej równowagę, wyeliminuje świąd, ograniczy łupież, ale też, będzie zapobiegał infekcjom.

Miód na włosy – efekty

Miód na włosy to doskonały sposób na to, by poprawić ich ogólną kondycję. Działa wielopłaszczyznowo i niweluje wiele problemów związanych z kosmykami oraz skalpem. Kuracja na bazie miodu pozwala osiągnąć dość szybkie i widoczne efekty.

W pierwszej kolejności kosmyki będą wyraźnie nawilżone i odżywione. Miód wyeliminuje ich suchość, matowość i szorstkość. Jednocześnie staną się bardziej miękkie, elastyczne, łatwiejsze w układaniu, a także pełne blasku.

Efekty stosowania miodu na włosy:

  • dogłębnie nawilżone i odżywione pasma,
  • miękkie i elastyczne kosmyki,
  • optymalnie wygładzone,
  • włosy zyskują blask i energię,
  • znacznie ograniczona łamliwość i wypadanie,
  • stymuluje porost kosmyków,
  • delikatnie rozjaśnia,
  • unosi włosy u nasady. 

Oczywiście efekty stosowania miodu na włosy uzależnione są od rodzaju kosmyków, ich wyjściowej kondycji, ale też regularności kuracji, a nawet sposobów aplikacji produktu. Choć rezultaty widoczne są już po pierwszym zastosowaniu miodu, te najbardziej oczekiwane pojawią się po kilku tygodniach.

Miód na włosy: jak stosować?

Jak stosować miód na włosy? Przede wszystkim regularnie. Jeśli jednak chodzi o metody aplikacji, do wyboru jest kilka sposobów. Najważniejsze jest jednak to, by wybrać miód dobrej jakości – warto wybrać produkt o rzadkiej, lejącej się konsystencji, gdyż po prostu będzie łatwiejszy w nakładaniu.

W ostatnim czasie zdecydowanie prym wiedzie miodowanie włosów, które polega na połączeniu miodu z ulubionymi kosmetykami do włosów – maską lub odżywką – w proporcjach 1:1. Po wymieszaniu produktów, mieszankę aplikuje się na suche włosy i pozostawia na minimum 30 minut. By wzmocnić działanie miodu, na głowę można nałożyć czepek lub folię.

Bardzo często stosowane są również miodowe płukanki. Ciepłą wodę należy połączyć z miodem (ok. 2 łyżek) i tak powstałą mieszanką przepłukać włosy pod koniec mycia. Bardzo szybko można przygotować też miodowe maseczki: do łyżki miodu wystarczy dodać jedno żółtko, łyżkę jogurtu naturalnego oraz dwie łyżki oleju naturalnego.

Miód na włosy to bardzo szybki sposób na poprawę kondycji kosmyków. Co ważne, metoda ta nie jest kosztowna. Wystarczy zaopatrzyć się w słoik miodu i korzystać z jego dobrodziejstw regularnie.