Pielęgnacja cery

#

Retinol: jak stosować tę substancję?

  • 13 września 2022

Retinol jest jedną z najbardziej pożądanych substancji w produktach kosmetycznych. Słynie przede wszystkim ze swoich właściwości przeciwstarzeniowych i antytrądzikowych, jednak by przyniósł wymierne efekty pielęgnacyjne, należy stosować go bardzo ostrożnie. Jędrna i elastyczna skóra o równym kolorycie, bez przebarwień i plam pigmentacyjnych. Do tego pozbawiona niedoskonałości, wyprysków, trądziku i zmarszczek. Retinol przynosi naprawdę spektakularne efekty i pozwala na dłużej zachować młody wygląd skóry.

Retinol: poznaj jego właściwości!

Retinol jest pochodną witaminy A i zarazem jego najaktywniejszą formą. Wykorzystywany jest głównie w leczeniu łuszczycy oraz trądziku, ale fenomenalnie sprawdzi się również w pielęgnacji cery dojrzałej – głównie w kuracji przeciwstarzeniowej.

Z cennych właściwości retinolu skorzystają przede wszystkim osoby borykające się z trądzikiem. Pochodna witaminy A reguluje produkcję sebum i zmniejsza jego ilość, co pozwala zapobiec pojawianiu się niedoskonałości oraz zmian skórnych.

Jednocześnie substancja ta doskonale wyrównuje koloryt cery – rozjaśnia przebarwienia i niweluje plamy pigmentacyjne i posłoneczne. Redukuje widoczność nieestetycznych blizn i wspiera cykl odnowy komórkowej.

Retinol pokocha z pewnością skóra dojrzała, bowiem substancja ta słynie przede wszystkim ze swojego działania przeciwstarzeniowego – skutecznie hamuje procesy starzenia się skóry, ale też stymuluje produkcję elastyny i kolagenu, które są niezwykle istotne dla młodego wyglądu cery. Ponadto, retinol spłyca zmarszczki, fenomenalnie ujędrnia i uelastycznia.

Retinol – jak stosować? Zachowaj ostrożność!

Retinol jest naprawdę silną substancją przeciwstarzeniową, odmładzającą i przeciwtrądzikową, dlatego powinien być stosowany ostrożnie, by nie doprowadzić do zaczerwienień i podrażnień skórnych czy też przesuszenia cery.

Przeciwwskazaniami do stosowania retinoli są m. in. ciąża, karmienie piersią, ale też podrażniony naskórek z widocznymi ranami. Pamiętajmy też, że produkty z witaminą A uwrażliwiają skórę na promieniowanie słoneczne, a także działają uczulająco, dlatego podczas ich stosowania należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce.

Jak już zostało wspomniane, retinol na twarz powinien być stosowany bardzo ostrożnie. Oznacza to przede wszystkim wybór odpowiedniego stężenia substancji (w kosmetykach jest to zazwyczaj od 0,1% do nawet 2%). Kurację najlepiej rozpocząć o mniejszego stężenia – sprawdzając przy tym reakcję skóry i budując jej tolerancję – i stopniowo zwiększać stężenia retinolu. Zbyt duża dawka substancji może mocno podrażnić skórę, wywołać zaczerwienienia i przesuszenia.

Pochodną witaminy A najlepiej włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej jesienią lub zimą, kiedy promieniowanie słoneczne jest o wiele mniejsze. Mimo to, nawet w jesienno-zimowym okresie, nie należy zapominać o stosowaniu ochrony przeciwsłonecznej, czyli preparatów z filtrami UVA  UVB.

Preparaty z retinolem powinny być stosowane wieczorem, na noc. Podczas kuracji należy szczególnie zadbać o odżywianie oraz nawilżanie skóry. Pamiętajmy też, że na efekty należy poczekać – nawet kilka tygodni.