Makijaż

#

Jak czyścić pędzle do makijażu? Praktyczne porady

  • 5 stycznia 2023

Jak czyścić pędzle do makijażu? Pytanie może wydawać się banalne, ale jest niezwykle istotne, bowiem zabrudzone akcesoria mogą być przyczyną pogorszenia się kondycji cery i pojawiania się na niej niedoskonałości: wyprysków, trądziku czy stanów zapalnych. Akcesoria kosmetyczne ułatwiają codzienne wykonywanie make-upu. Mało która kobieta wyobraża sobie nakładanie podkładów czy cieni bez pędzelków bądź gąbeczek. Niewątpliwie są one niezwykle przydatne, dlatego – by dobrze spełniały swoją rolę – należy o nie odpowiednio zadbać.

Dlaczego czyszczenie pędzli do makijażu jest tak ważne?

Jak czyścić pędzle do makijażu? Zanim poznamy odpowiedź na to pytanie, warto sobie zadać inne: dlaczego jest to tak ważne? Wiele osób wciąż bagatelizuje czynność mycia akcesoriów i jest to bardzo duży i poważny błąd.

Pędzle czy gąbeczki nieustannie mają styczność z kosmetykami: podkładami, pudrami, różami, rozświetlaczami, cieniami… Produkty, osadzając się na nich, wywołują zabrudzenia, ale na tym nie koniec. Akcesoria mają również bezpośrednią styczność z naszą skórą, dlatego zbierać się na nich mogą również zanieczyszczenia znajdujące się na jej powierzchni, sebum czy martwy naskórek.

Jak wiadomo, to wszystko jest środowiskiem idealnym do rozwoju bakterii, a korzystając z nieczyszczonych pędzli, przenosimy je na swoją skórę, co może skutkować pogorszeniem jej kondycji – powstawaniem nieestetycznych niedoskonałości, podrażnień, uczuleń.

Jeśli zatem chcemy cieszyć się piękną i zdrową skórą, musimy znać odpowiedź na pytanie „jak czyścić pędzle do makijażu”, by ich włosie było wolne od bakterii, brudu czy łoju, a tym samym nie wywoływało szkody na naszej skórze.

Jak czyścić pędzle do makijażu: praktyczne wskazówki

Jak czyścić pędzle do makijażu? Jest to pytanie niezwykle istotne z punktu widzenia higieny, ale i ze względów praktycznych. Zabrudzone akcesoria mogą sprawić, że sam make-up nie będzie wyglądał zadowalająco, a Ty, na swojej skórze, pozostawisz smugi czy drobinki kolorowych kosmetyków używanych wcześniej.

Ponadto, dobrej jakości pędzle czy gąbeczki to wydatek rzędu kilkudziesięciu, a niekiedy nawet kilkuset złotych. Niemało, prawda? By przedłużyć ich przydatność do użytku, koniecznie należy o nie odpowiednio zadbać.

Po każdym użyciu należy czyścić pędzle, które wykorzystujemy do aplikacji kremowych bądź płynnych kosmetyków. Ich konsystencja nie tylko sprzyja rozwojowi bakterii, ale też zastyga i wysycha na włosiu, co obniża funkcjonalność samych akcesoriów. W przypadku produktów sypkich, pędzli nie trzeba być po każdej aplikacji, jednak absolutnym minimum jest raz na dwa tygodnie.

A teraz do sedna: jak czyścić pędzle do makijażu? Akcesoria można myć pod bieżącą wodą lub w misce z ciepłą wodą z wykorzystaniem produktu, który rozpuszcza tłuszcz i zabrudzenia. Mogą to być mydło czy olejek myjący – ważne, by nie korzystać z silnych detergentów. Po namoczeniu włosia, należy nim pocierać do momentu, aż nie stanie się całkowicie czyste.

Równie ważne, co mycie, jest również suszenie pędzli. Te powinny być suszone w pozycji leżącej, na płasko bądź ich włosie należy skierować w dół. Na włosie można założyć specjalną osłonkę, która odpowiednio je uformuje. Absolutnie nie należy suszyć ich za pomocą suszarki czy na kaloryferze.

Jak widać, czyszczenie akcesoriów do makijażu nie jest skomplikowaną i czasochłonną czynnością, dlatego warto wyrobić w sobie nawyk i dbać o odpowiednią higienę pędzli. Przedłuży to nie tylko ich żywotność, ale też zminimalizuje ryzyko pojawiania się na skórze niedoskonałości.