#

Jak działa olejowanie skóry głowy? Zalety i wady kuracji

  • 14 września 2023

Olejowanie skóry głowy to jeden z najstarszych i najbardziej naturalnych sposobów na poprawę kondycji naszego skalpu. Aby zadziało poprawnie, należy wiedzieć, jakiego oleju użyć, a także jak go efektywnie zmyć, bo właśnie od tego ostatniego etapu zależy sukces olejowania skóry głowy. Sprawdźmy, jak działa olej na skalp, dla kogo przeznaczona jest ta metoda, w jaki sposób nakładać olej i jak go dobrze zmyć.

Olejowanie skóry głowy – jak działa i dla kogo jest polecane? Zalety i wady zabiegu

Olejowanie skóry głowy przynosi wiele korzyści w pielęgnacji skalpu, który boryka się przede wszystkim z przesuszeniem, świądem, łupieżem i wypadającymi włosami. Olej aplikowany bezpośrednio na skórę głowy lub zmieszany z maską czy odżywką (to dwie skuteczne metody nakładania oleju) zapewnia intensywne nawilżenie włosom, które zmagają się wysuszeniem. Pozwala dostarczyć skórze niezbędnych witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych, które przyczyniają się zwiększenia nawilżenia, zachowania wilgoci i stymulacji wzrostu włosów. To naturalne antidotum na suchą i podrażnioną skórę głowy.

Mimo wielu korzyści, jakie płyną z tego zabiegu, istnieją również wady, z których warto zdawać sobie sprawę szczególnie w przypadku osób, które dopiero zaczynają przygodę z olejowaniem. Poniżej znajdziesz przydatne informacje na temat wartości kuracji olejowej skalpu, jak i zagrożeń, które mogą się pojawiać podczas wykonywania takiej formy pielęgnacji. Zacznijmy od zalet.

Olejowanie skóry głowy:

  • poprawia poziom nawilżenia skóry głowy,
  • wzmacnia mieszki włosowe,
  • przyspiesza wzrost włosów,
  • wspomaga walkę z łupieżem, świądem i łuszczycą,
  • zmniejsza przetłuszczanie się skóry głowy.

A jakie są wady olejowania skóry głowy?

Olejowanie skalpu może przyczynić się do tego, że włosy będą wyglądały na tłuste i przeciążone. Można uniknąć tego efektu przy wyborze odpowiedniego do problemu oleju oraz trzymaniu się umiarkowanych proporcji przy jego aplikacji. Należy wiedzieć, że wystarczą już 1 – 2 łyżki stołowe oleju, aby spełnił on swoje zadanie. Przesadnie duża ilość oleju zaaplikowana na skórę głowy szczególnie przy łojotokowym zapaleniu skóry lub przy łupieżu może doprowadzić do namnożenia się patogenów, które wzmogą łojotok, świąd i stany zapalne skóry. Jednak to nie samo olejowanie powoduje takie zagrożenia, a dokładnie jego niestaranne spłukanie.

Ponadto warto w tym miejscu wspomnieć, że nieprawdą jest to, że olejowanie skalpu przyczynia się do zwiększenia produkcji łoju. Odpowiednio stosowane oleje, a także ich rodzaj i ilość normalizują wydzielanie łoju, regulując pracę gruczołów łojowych. Tym samym zwiększają nawilżenie skóry i ograniczają jej przetłuszczanie, wspomagając walkę z łupieżem.

Biorąc pod uwagę te czynniki, należy przede wszystkim wybrać odpowiedni olej, a także wiedzieć, jak go dobrze spłukać z głowy. Jak to poprawnie zrobić? Jak w ogóle nakładać olej i jak często po niego sięgać? O tym już za chwilę.<br>

Jaki olej wybrać?

Zacznijmy od tego, że olej powinien być dopasowany do problemów, z jakimi się borykamy. Oto najpopularniejsze przypadłości i oleje, które pomogą nam im przeciwdziałać.

  • olejowanie skóry głowy na porost włosów: olej z kozieradki, olej rycynowy, olej rozmarynowy, olej alma;
  • olej na łupież i łojotok: olej z czarnuszki, olej lniany, olejek z drzewa herbacianego, olej łopianowy;
  • olej na AZS: olej jojoba, z czarnuszki olej musztardowy;
  • olej na swędzący skalp: olej jojoba i olej rumiankowy;
  • olej na suchą skórę głowy: olej kokosowy, z awokado, olej arganowy, olej słonecznikowy, olej ze słodkich migdałów.

Jeżeli czujesz się na siłach, może stosować czyste oleje kosmetyczne na skórę głowy. Gdy jesteś początkująca, wybierz gotowe produkty do olejowania skóry głowy, które są mieszaniną różnych składników, dzięki czemu ich działanie jest bardziej wszechstronne.

Jak wykonać olejowanie skóry głowy? Krok po kroku

Olejowanie skóry głowy nie jest skomplikowane. Ważne jest to, aby z umiarem stosować olej. Można olejować skalp na morko lub sucho, jednak zawsze przed myciem głowy. Olejowanie na mokro wymaga zastosowania wcześniej podkładu pod olej. Może nim być hydrolat, aloes lub sama woda.

  1. Rozczesz suche włosy i nałóż niewielką ilość podkładu nawilżającego.
  2. Następnie zaaplikuj olej – nie więcej niż 1 – 2 łyżki stołowe.
  3. Wykonując delikatny masaż skalpu, wcieraj olej dokładnie w całą powierzchnię skóry.
  4. Naolejowaną skórę głowy schowaj pod turbanem lub czepkiem.
  5. Trzymaj olej na skórze od 30 minut do maksymalnie 2 godzin.
  6. Po upływie określonego czasu zmyj starannie olej z głowy.

Olejowanie skalpu można wykonywać raz w tygodniu. Gdy borykamy się z AZS czy z łuszczycą, olejować skórę głowy można nawet codziennie. Wszystko zależy od naszych potrzeb.

Jak zmyć olej ze skalpu? Klucz do sukcesu

Jak już wiesz z poprzednich akapitów naszego artykułu, w olejowaniu skóry głowy liczy się nie tylko wybór dobrego oleju, ale również jego poprawne zmycie z głowy. To właśnie od ostatniego etapu zależy rezultat całego procesu. Jeżeli wykonamy go szybko i niedbale, możemy liczyć się z tym, że niestety poznamy na własnej skórze wady takiej kuracji, czyli przetłuszczone i obciążone włosy. Jeżeli chcemy uniknąć takiego efektu, przyłóżmy większą dozę staranności do usuwania oleju ze skóry głowy, a wtedy będziemy się cieszyć nawilżoną, odżywioną skórą i mocnymi włosami. Jak zatem dobrze zmyć olej ze skalpu. Oto wskazówki.

  1. Przede wszystkim emulgowanie oleju, czyli zastosowaniu produktu, który sprawi, że olej będzie łatwiej schodził ze skóry i unikniemy niedomycia skalpu. Emulgowanie maską lub odżywką polega na tym, że olej łączy się z cząsteczkami odżywki lub maski, dzięki czemu jego usunięcie jest bardzo dokładne.
  2. Na skórę głowy, na której jest olej, należy nałożyć wybrany kosmetyk, który go zemulguje. Najlepiej sprawdzą się tutaj odżywki lub maski emolientowe i humektantowe. Należy zrezygnować z produktów, które zawierają silikony, parafinę, proteiny jedwabiu, mleka, keratynę.
  3. Następnie dokładnie rozprowadź maskę lub odżywkę na skórze głowy i włosach, aby w połączeniu z olejem utworzyła się emulsja z tych kosmetyków.
  4. Taką mieszankę pozostaw na włosach około kilkunastu minut.
  5. Po tym czasie można umyć głowę szamponem o delikatnym działaniu bez SLS. Przy suchych włosach można również umyć włosy odżywką. 

Emulgowanie oleju nie tylko skutecznie go usunie, ale również zapobiegnie przesuszeniu skóry, które może się pojawić, gdy zamiast odżywki sięgniemy po szampon do włosów. Szampony do włosów zawierają detergenty, które nie łączą się olejem, a dodatkowo mogą przesuszać skórę i tym samym zniwelować jego dobroczynne działanie.

Olejowanie skóry głowy to dobry sposób na odżywienie cebulek i skuteczne nawilżenie skalpu. Jak każdy zabieg posiada plusy i minusy. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego oleju, a także jego poprawne zmycie. Jeżeli lubisz olejować włosy, być może i olejowanie skalpu przypadnie Ci do gustu.