Ciało

#

Kubeczek menstruacyjny — Twój przyjaciel podczas „tych” dni

 • 16 grudnia 2022

Kubeczek menstruacyjny to specjalnie zaprojektowany pojemniczek, który zbiera krew menstruacyjną. Umieszcza się go wewnątrz pochwy i wymienia kilka razy na dobę, w zależności od obfitości krwawienia. Na rynku dostępne są kubeczki różnych firm, które różnią się od siebie m.in. wielkością. Jaki kubeczek wybrać podczas okresu? Podpowiadamy.

Kubeczek menstruacyjny — alternatywa dla tamponów i podpasek

Kubeczek menstruacyjny swoim wyglądem przypomina niewielki kielich. Najczęściej jest wykonany z medycznego silikonu i dostępny jest w kilku rozmiarach. Producenci oferują również kubeczki w różnych wersjach kolorystycznych, a dołączony w opakowaniu woreczek chroni go przed przypadkowym zabrudzeniem w oczekiwaniu na miesiączkę.

Dlaczego kubeczki menstruacyjne wspierają kobiety podczas „tych” dni, ale także chronią środowisko? Statystyki mówią, że jeden kubeczek zastępuje ok. 3000 tamponów, które po użyciu lądują na wysypiskach. Dorosła kobieta  w ciągu całego życia przeżywa około 460 miesiączek, co daje liczbę ok. 15 tysięcy podpasek i tamponów. Większa świadomość dotycząca wyrzucania produktów higienicznych sprawia, że wiele kobiet podejmuje przemyślane decyzje w trosce o swoje zdrowie i środowisko. Do najważniejszych zalet kubeczków menstruacyjnych zaliczamy:

 • Brak chemicznych dodatków — kubek menstruacyjny wykonany jest z silikonu medycznego, który jest w 100% bezpieczny dla naszego organizmu.
 • Nie zaburza naturalnej flory bakteryjnej.
 • Oszczędność pieniędzy — jeden kubeczek to niewielki koszt w porównaniu do setek tamponów i podpasek.
 • Wygodę — kubeczek nie krępuje ruchów i nie eliminuje kobiet z możliwości uprawiania żadnej aktywności.

Kubeczek menstruacyjny — jaki wybrać?

Na drogeryjnych półkach i w sklepach internetowych roi się od kubeczków menstruacyjnych różnych producentów. Różnią się one od siebie np.:

 • kolorem,
 • długością (z łodygą i bez),
 • średnicą,
 • pojemnością,
 • głębokością,
 • miękkością.

Na pierwszy rzut oka wybór może być trudny, ale warto przypomnieć, że wybór konkretnego modelu zależy w głównej mierze od budowy anatomicznej kobiety, jej stylu życia i aktywności. Dzięki temu każda kobieta będzie w stanie dopasować kubeczek do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Kubeczki menstruacyjne są dostępne najczęściej w rozmiarach S, M, L. Budowa każdego z nich jest specjalne zaprojektowana tak, by dopasować się do wysokości szyjki macicy i obfitości miesiączki.

Szyjka macicy w różnych fazach cyklu zmienia się oraz zmienia swoje położenie. Znajomość wysokości pozwala dobrać odpowiedni rozmiar. Jak zmierzyć wysokość? Warto to robić kilka razy w czasie miesiączki. Pomiar najlepiej wykonać pod prysznicem, by w luźnej i relaksującej atmosferze dokonać dokładnego pomiaru. Wsuń palec wskazujący do pochwy i zatrzymaj się w momencie, gdy natrafisz na szyjkę. Kciukiem zaznacza miejsce na palcu. W ten sposób oszacujesz jaki rozmiar kubeczka będzie dla Ciebie najlepszy.

Jaką średnicę kubeczka menstruacyjnego wybrać?

Mówiąc o średnicy kubeczka menstruacyjnego, chodzi o najszerszą jej część, czyli górną, przez którą wpływa krew menstruacyjna. Odpowiednio dobrana średnica jest kluczowa. Sprawia, że kielich jest utrzymany w odpowiednim miejscu i zapobiega przeciekaniu. Kobiety po 30. powinny wybierać kubeczki o szerokości powyżej 40 mm. Kobiety po porodzie 43 mm, ale panie, które często uprawiają sport, powinny się zainteresować kubeczkami o szerokości 42 mm.

Jaką pojemność wybrać?

Pojemność kubeczka to trzeci bardzo ważny parametr. W tym przypadku pojemność idzie w parze z wymiarami kubeczka. Zbyt mała pojemność oznacza, że kubeczek trzeba będzie opróżniać częściej. Najpopularniejsze pojemności to:

 • 20 ml — dla lekkiego i średniego krwawienia,
 • 25 ml — dla średniego i obfitego krwawienia,
 • 30 ml — dla dużego krwawienia.

Miesiączka przez wiele lat była uznawana za kosmetyczny temat tabu. Miliony kobiet na całym świecie zmagają się z tą niekomfortową sytuacją i szukają alternatyw dla podpasek i tamponów. Kubeczki menstruacyjny to propozycja dla świadomych kobiet, które chcą stawiać na rozwiązania, które gwarantują komfort przez długi czas.