Włosy: ulga dla przesuszonej skóry głowy

przesuszona skora głowy przesuszony skalp łupież sucha skóra głowy

Zima to szczególnie trudny okres dla włosów i skóry głowy, ponieważ właśnie teraz, kiedy wiele czasu spędzamy w ogrzewanych i niedostatecznie nawilżanych pomieszczeniach, najłatwiej ulegają one przesuszeniu. Równie często, co denerwujące swędzenie pojawia się również problem łuszczącej się skóry głowy, którą bardzo często bierzemy za klasyczny łupież. Ta diagnoza bardzo często jest mylna, a sięganie po silnie działające przeciwłupieżowe preparaty tylko pogarsza jej kondycję. Co zrobić, by ukoić podrażniony skalp?

Na ratunek przesuszonej skórze: czy to łupież?

W rzeczywistości o tej porze roku problem łupieżu dotyczy zdecydowanie mniejszej ilości osób, niż mogłoby się to wydawać, a odróżnienie przesuszenia od właśnie tego problemu to podstawa w efektywnej walce ze swędzeniem i łuszczeniem. Jeśli ten problem wcześniej cię nie dotyczył i pojawił się nagle, a opadających płatków skóry jest niewiele i są białe, spróbuj najpierw nawilżyć skalp – jeśli to nie pomoże, wybierzesz się do specjalisty, który określi, jaki to typ łupieżu (żółtawe płatki  większej ilości) i dobierze odpowiednią dla ciebie pielęgnację. Przesuszenie skóry głowy powodowane jest, obok suchego powietrza, nadmiernym użyciem silnie działających detergentów znajdujących się w szamponach i odżywkach. Walkę z problemem zacznij od odstawienia nadmiaru kosmetyków na rzecz tych delikatnych i silnie nawilżających. Możesz na noc wcierać w skórę głowy witaminę E wyciśniętą z kapsułek oraz stosować olejki, które zdecydowanie przyniosą ukojenie przesuszonej skórze głowy. Sięgaj po delikatne szampony, które po umyciu włosów dokładnie spłuczesz chłodną wodą. Odstaw suszarkę – może pogarszać problem. Kiedy musisz wysuszyć włosy, na przykład tuż przed wyjściem, nie rób tego za pomocą gorącego strumienia powietrza. Zrezygnuj też na jakiś czas z farbowania włosów i dużej ilości produktów do stylizacji – skalp „odetchnie” i problem zniknie szybciej niż myślisz!

Przesuszony skalp: porady

Jeśli zdecydujesz się na kosmetyki na bazie olejków lub czyste olejki, śmiało możesz sięgać po olej kokosowy i jojoba, które mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Do twojego ulubionego olejku możesz też, z tego samego względu, dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego, który gwarantuje dodatkowe ukojenie i działanie przeciwbakteryjne. Nie rozstawaj się z kosmetykami przeznaczonymi dla suchej i wrażliwej skóry głowy, unikaj stresu i wprowadź do diety produkty oleiste, które nawilżą ciało od środka – orzechy i pestki, ryby morskie oraz pamiętaj o tym, że powinnaś pić dużo płynów!

skalp

1. L’Oréal Paris Sensi Balance – delikatny szampon do włosów łagodzący podrażnienia skóry głowy

2. Emolium – emulsja na suchą skórę głowy

3. Bioderma Fluid Shampoo – delikatny szampon do włosów