Włosy kontra nakrycie głowy. Nie daj się!

włosy nakrycie głowy fryzura stylizacja pielęgnacja włosów uroda

Za oknem robi się coraz chłodniej, częściej sięgamy więc po nakrycia głowy, bo niska temperatura (zwłaszcza rano) potrafi dość dotkliwie dać się we znaki. Część nas, kosztem zdrowia rezygnuje z czapki, tłumacząc, że ciężko po jej zdjęciu zapanować nad fryzurą. Naelektryzowane, oklapnięte albo napuszone i niesforne… Brzmi znajomo? A jak nie męczyć się w mroźne poranki i jednocześnie nie martwić o fryzurę?

O tym nie zapominaj

Nawilżone włosy mniej się elektryzują i lepiej znoszą nakrycia głowy. Jeśli nie są skłonne do obciążeń, wypróbuj nawilżające odżywki bez spłukiwania. Uwaga – jeśli myjesz włosy rano, poczekaj aż dobrze wyschną! Uważaj tylko na to, by nie „przedawkować” nawilżających masek i odżywek – to sprawi, że włosy staną się ciężkie i jeszcze bardziej stracą na objętości. Kolejną rzeczą, o której musisz pamiętać jest dokładne suszenie włosów – jesienią i w zimie nie powinnaś pozwalać sobie na wychodzenie z niedosuszoną fryzurą. W mroźne poranki wilgotne kosmyki zwyczajnie zamarzają, przez co trwale naruszona jest ich struktura. Jeśli twoje włosy dobrze znoszą wieczorne mycie w chłodnej porze powinnaś się tego trzymać, a fryzura nie ucierpi.

Stylizacja bez niespodzianek

Pierwszą zasadą w jesienno-zimowej pielęgnacji włosów jest umiar w produktach do stylizacji. Ciężkie pianki i żele odstaw na bok – włosy przyciśnięte czapką nie lubią dodatkowych obciążeń. Jeśli chcesz utrwalić fryzurę i dodać jej odrobinę objętości delikatnie spryskaj włosy lakierem, tuż przy nasadzie – kosmyki uniosą się, a po zdjęciu nakrycia głowy łatwiej będzie przywrócić im pożądany kształt. Jeśli masz długie włosy pamiętaj, by przeczesać je po zdjęciu czapki. Króciutką fryzurę możesz „roztrzepać” palcami – niegrzeczny look to twój sprzymierzeniec. A jeżeli twoja fryzura ma skłonność do puszenia się, wyprostuj włosy, zanim nieudolnie zrobi to za ciebie czapka.

Wybór czapki dla fryzury

Dobór nakrycia głowy to kwestia bardzo indywidualna – mamy szeroki wybór od takich z pomponem, zabawnych czapek-zwierzaków, futrzanych czap i kapeluszy, wszystko zależy od twojej fantazji! Aby czapka „dogadała się” z fryzurą musisz przede wszystkim sprawdzić z czego jest zrobiona – unikaj przewagi sztucznego włókna, sprawi, że włosy będą naelektryzowane i trudniej będzie je ułożyć. Wybieraj luźne fasony, a zapobiegniesz odkształceniom fryzury. Ważne jest też zabezpieczenie końców włosów przed silnym mrozem – w szerokiej czapce możesz schować je w formie luźnego kucyka. Pamiętaj też, żeby zdejmować nakrycie głowy w pomieszczeniach i autobusach – nawet delikatnie spocona głowa może sprawić, że trudniej będzie walczyć z odkształconymi kosmykami, a dodatkowo może pojawić się łupież.