Witaminowy alfabet dla skóry

wolne rodniki a starzenie starzenie skóry co to są wolne rodniki antyoksydanty

Jeśli nie jesteś zadowolona w pełni z wyglądu Twojej skóry, istnieje szansa, że nie dostaje ona tylu składników odżywczych, ilu rzeczywiście potrzebuje. Mamy dziś dla Was witaminowy alfabet dla skóry. Sprawdźcie, dlaczego wybrane przez nas składniki są ważne!

Witaminowy alfabet dla skóry – zdrowe ABC

A – jak.. retinol i retinaldehyd, czyli formy witaminy A

Witamina A we wszystkich wcieleniach działa korzystnie na skórę. Przede wszystkim usprawnia produkcję kolagenu, odblokowuje pory i minimalizuje zmiany pigmentacyjne oraz zmarszczki. Trzeba jednak uważać na retinol – może podrażniać delikatną skórę. Retinaldehyd natomiast jest najbardziej aktywny i dobrze działa na większość typów skóry.

B – solidne wzmocnienie

Witamina B obejmuje grupę różnych, związanych ze sobą witamin. Warto zwrócić szczególną uwagę na dwie – B3 (niacynamid), który chroni komórki odpornościowe skóry i wzmacnia jej zewnętrzne powłoki, przede wszystkim kontrolując pigmentację i poprawiając elastyczność oraz silnie nawilżającą witaminę B5 która jest nieocenionym nawilżaczem i łagodzi podrażnienia.

C, czyli wszechstronność

Witamina C w formie kwasu L-askorbinowego obecna jest w wielu kosmetykach. Do jej podstawowych zadań należy regulowanie produkcji kolagenu i niwelowanie zmian barwnikowych. Warto sięgać po kosmetyki zawierające kwas askorbinowy rozpuszczany w oleju, ponieważ jest stabilny i wykazuje silne działanie antyoksydacyjne oraz nawilżające.

D – witamina szczęścia

Witamina D jest jedną z najbardziej potrzebnych naszemu ciału substancji. Jest absorbowana przez skórę, wzmacnia kości i reguluje funkcjonowanie systemu immunologicznego. Uwaga! Nawet kiedy cierpimy na jej niedobór, nie powinnyśmy odstawiać preparatów z filtrem UV – używaj ich codziennie! Dobra rada? Zwracaj uwagę na etykiety przy doborze przeciwsłonecznej ochrony – wybieraj te, w których składzie znajduje się prowitamina D, czyli składnik „podkręcający” działanie witaminy D aktywowany słońcem.

E dla kompletnej ochrony

Wg ekspertów aż 8 form witaminy D wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, a przez to efektywnie zapobiegają nowotworom skóry i pomagają wyrównać koloryt. Dobrej jakości kosmetyk z witaminą e powinien zawierać wszystkie – lub większość – wcieleń tej substancji, a więc: tokoferole alfa, beta, gamma i delta i odpowiadające im tokotrienole.

F – lipidowa ochrona

Witamina F to zbiorowe określenie wytwarzanych przez skórę kwasów tłuszczowych, które utrzymują ją w dobrej kondycji. Najważniejsze są kwasy gamma-linolenowe i tego składnika powinnaś szukać w kupowanych preparatach. Jednym z najbardziej efektywnie działających źródeł witaminy F w naturze jest olej z kwiatów ogórecznika.

Zadbaj o skórę kompletnie, z witaminami jest łatwiej!