Uczulenie na słońce. Jak radzić sobie z fotoalergią?

uczulenie na słońce skóra uroda pielęgnacja ciało

Wiosna to czas, kiedy większość z nas cieszy się słońcem. Są jednak osoby, dla których promienie słoneczne to duży problem – mowa o tych z nas, którzy zmagają się z uczuleniem na słońce – niezależnie od tego, czym alergia jest spowodowana. Wszelkiego typu fotoalergie i wykwity uczuleniowe o fototoksycznym podłożu to duże utrudnienie. I nie chodzi tu tylko o wakacje w tropikach, ale o codzienne funkcjonowanie. Rozłóżmy alergię na czynniki pierwsze i zastanówmy się, jak sobie z nią radzić?

Skąd się bierze uczulenie na słońce?

Większość zmian skóry, potocznie nazywanych uczuleniem na słońce to wynik działania fotouczulającego i fototoksycznego leków i kosmetyków. Oznacza to, że zawarte w nich substancje właśnie pod wpływem promieniowania UV wywołują pokrzywkę, zaczerwienienie, nieestetyczne plamy a nawet opuchliznę. Co może powodować fotoalergie? Do najpopularniejszych „winowajców” zaliczamy część środków antykoncepcyjnych, szeroko stosowane antybiotyki, leki podawane w kuracjach dermatologicznych. Jeśli chodzi o kosmetyki winne mogą być: perfumy (alkohol i promieniowanie powodują alergiczne podrażnienie wrażliwej skóry), balsamy do ciała, kremy, a – nierzadko – nawet preparaty z filtrem UV. Jeśli zauważysz na swojej skórze posłoneczny wyprysk po raz pierwszy, zastanów się, czy nie przyjmowałaś leków przeciwbólowych, przeciwalergicznych lub przeciwgrzybiczych i postaraj się przejrzeć ulotki – wtedy uda ci się zidentyfikować przyczynę alergii.

Jak sobie radzić z fotoalergiami?

Uczulenie na słońce w okresie letnim to bardzo uciążliwa przypadłość. Przede wszystkim nie oszczędzaj na kosmetykach ochronnych – powinnaś zaopatrzyć się w dobrej jakości balsam do ciała i krem z wysokim filtrem (50+), najlepiej taki dostosowany do potrzeb skóry alergicznej (rozsądnie będzie poprosić o poradę farmaceutę). Smaruj się takimi kosmetykami codziennie, nie omijając żadnego z miejsc, które są wystawione na słońce (pamiętaj o stopach w odkrytych butach!). W sytuacjach, w których szczególnie narażona jesteś na działanie promieni i uczulenie na słońce ma dużą szansę, by się ujawnić, ratuj się odpowiednim ubraniem. Zakrywaj ciało naturalnymi materiałami w jasnych kolorach – skóra będzie przykryta, a ty się nie spocisz. Na plażę zabierz ze sobą kapelusz z szerokim rondem i w miarę możliwości staraj się uciekać do cienia.