Trądzik i słońce. Czy warto wystawiać twarz na działanie promieni?

trądzik i słońce

Pogląd na temat tego, że warto wystawiać twarz dotkniętą trądzikiem na działanie promieni słonecznych był popularny jeszcze za czasów naszych babć i jest żywy do dzisiaj. Argumentami, które są przytaczane na jego korzyść są przede wszystkim opinie, że łojotokowa, tłusta cera powinna być wysuszana (a przecież słońce w teorii to doskonały naturalny „wysuszacz”) i że kiedy cera nabiera ciemniejszego odcienia wszystkie niedoskonałości są mniej widoczne. Choć na pierwszy rzut oka takie stwierdzenia wydają się logiczne, prawda jest nieco inna. Jak to właściwie jest z tym słońcem?

Trądzik i słońce: niedoskonałości pod lupą

Prawda jest dla słońca bezlitosna. Rzeczywiście, na pierwszy rzut oka może się wydawać, że działa ono na cerę z niedoskonałościami korzystnie. Zdarzało ci się obserwować, jak pod wpływem opalania niedoskonałości zmniejszają się, a koloryt cery się wyrównuje? To tylko pozory! Słońce – owszem – wysusza istniejące zmiany i pomaga czasowo poprawić wygląd cery, ale efekt jest tylko powierzchniowy i jednostronny. Prawda jest nieco inna – trądzik i słońce, jak podkreślają dermatolodzy, nie powinny iść w parze. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że korzystny efekt jest krótkotrwały, a ekspozycja na promienie słoneczne na dłuższą metę pogarsza stan cery. Dermatolodzy podkreślają, że słońce zwęża ujścia gruczołów łojowych, co prowadzi do powstawania większej ilości zaskórników w późniejszym czasie. Zaskórniki łatwo przechodzą w ropne zmiany zapalne – dlatego największe nasilenie trądziku często obserwujemy jesienią. Nie dlatego, że skórze zaczyna brakować słońca, tylko dlatego, że wtedy wszystkie niekorzystne efekty opalania – takie jak przebarwienia i zwiększona produkcja sebum (wysuszona słońcem skóra „broni się” wytwarzając coraz większe ilości łoju), która kończy się nieestetycznymi grudkami i głębokimi zmianami trądzikowymi. Nie wspominając o czerwonych bliznach, brązowych zmianach pigmentacyjnych, błyszczeniu nie do opanowania.

Cera z niedoskonałościami: chroń ją właściwie

Wbrew obiegowej opinii, trądzik i słońce nie są parą idealną. Osoby, których cera dotknięta jest niedoskonałościami powinny szczególnie unikać ekspozycji na promieniowanie UV. Nie mówimy oczywiście o tym, by przez całe lato barykadować się w ciemnych pomieszczeniach, tylko o tym, by dobrać odpowiednią ochronę. Jeśli problem trądziku w twoim przypadku jest nasilony – pomyśl o dobrym kremie z wysokim filtrem (50). Pamiętaj, że kosmetyki, których używasz do całego ciała niekoniecznie nadają się do twarzy! Cera z niedoskonałościami polubi się z kremem o „suchej” konsystencji – do wyboru masz nawilżające, odżywcze, matujące. Używaj go każdego dnia, a jesień nie powita cię przykrymi niespodziankami. O ochronie przeciwsłonecznej warto pomyśleć już dziś, a potem się z nią nie rozstawać!