Tonizowanie z natury, czyli melisa w kosmetykach

tonizowanie melisa kosmetyki oczyszczanie działanie antybakteryjne naturalna pielęgnacja

Znamy ją od lat – niestety zazwyczaj jedynie jako składnik uspokajającej herbatki. Choć nie można odmówić jej wyciszającego działania, melisa – bo o niej mowa – potrafi zdziałać znacznie więcej – w tym dla naszej skóry, włosów i skalpu. Skąd wzięła się melisa? To roślina dość powszechnie dostępna w większości regionów świata, ale pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Znana i wykorzystywana była już w starożytności, a wśród jej zalet nie sposób pominąć także wyjątkowych właściwości eterycznych – delikatny, cytrynowy zapach liści koi, uspokaja i jest bardzo przyjemny dla zmysłów. Współcześnie wykorzystywana jest w kuchni, o czym wspomnieliśmy na początku artykułu, ale także w ziołolecznictwie i kosmetyce. Melisa to prawdziwa urodowa bohaterka!

Tonizowanie na 5-tkę!

Melisa w kosmetyce wykorzystywana jest przede wszystkim ze względu na absolutnie wyjątkowe działanie przeciwłojotokowe i antybakteryjne, szczególnie cenne dla cery dotkniętej problemami natury trądzikowej. Jakie naturalne skarby na to wpływają? Olejek melisowy złożony jest z wielu pojedynczych substancji o skutecznym działaniu – cytral i cytronelol, czyli aldehydy terpenowe radzą sobie doskonale z drobnoustrojami na powierzchni skóry. Garbniki, które są naturalnie obecne w melisie skutecznie łagodzą stany zapalne. Jeśli Twoim problemem jest – na przykład – łupież o podłoży łojotokowym, warto poszukać szamponów i odżywek zawierających wyciąg z tej rośliny, lub płukać włosy po myciu naparem z 2-3 torebek melisowej herbatki – naukowcy udowodnili, że ta wyjątkowa roślina ma także działanie przeciwgrzybicze – a to właśnie te drobnoustroje najczęściej rozwijają się na łojotokowym skalpie.

Melisa nie tylko na uspokojenie…

Melisa, a raczej jej ekstrakty, są powszechnie dodawane do kosmetyków, takich jak kremy czy maseczki – zwłaszcza tych przeznaczonych do cery tłustej. Olejek eteryczny zawarty w niej to popularny składnik płynów do kąpieli – jego dodatek jest polecany w przypadku trudności z zasypianiem i doskonale relaksuje, kiedy jesteśmy zestresowane po całym dniu.