Jak dobrze wybierać tonik – to nie takie proste…

canstockphoto5744883

Toniki ostatnio tracą popularność na rzecz nowoczesnych, wielofunkcyjnych kosmetyków. Choć na rynku dostępnych jest wiele kosmetycznych siłaczy takich jak preparaty oczyszczające, sera, bogate „nawilżacze” i mleczka, kosmetykiem, który wciąż jest rekomendowany jako nieodzowny składnik codziennej pielęgnacji jest tonik. Mimo, że w tej chwili przez niektórych uważane są za zbędne i łatwe do zastąpienia przez bardziej zaawansowane kosmetyki, wciąż zalecane są do stosowania po wstępnym oczyszczeniu twarzy, dobrane do potrzeb skóry potrafią zdziałać cuda. Czym właściwie jest tonik i dlaczego możemy go potrzebować?

Tonik – trochę historii…

Najstarszą rolą, jaką spełniały pierwsze toniki było „tonowanie” cery, czyli nic innego, niż przywracanie jej naturalnej równowagi pH po użyciu mydła, które było najpowszechniejszym środkiem higieny. Kosmetyk aplikujemy na osuszoną ręcznikiem twarz i najlepiej zrobić to za pomocą płatka kosmetycznego.  „Poprawiał” też oczyszczanie po preparatach używanych do zmywania makijażu i zanieczyszczeń cery i to właściwie była jego pełna rola. Toniki, jakie znamy dziś różnią się odrobinę od tamtych kosmetyków – dodawane są do nich składniki nawilżające i kojące, a samych płynów jest cała gama, tak, by każda z nas mogła znaleźć kosmetyk dopasowany do indywidualnych potrzeb – te do cery trądzikowej zawierają często antybakteryjne alkohole, te dla cery przesuszonej – kwas hialuronowy lub nawilżające wyciągi roślinne.

Jaki skład jest najlepszy?

To zależy przede wszystkim od potrzeb twojej cery, ale najlepiej dobierać te odżywcze i witaminowe, które są w stanie skutecznie dodać skórze blasku. Dla skóry wrażliwej szczególnie polecane są toniki z wyciągiem z rumianku, które doskonale radzą sobie z uczuciem podrażnienia i zaczerwienieniami. Pamiętajmy tylko, że nawet najlepszy nawilżający tonik nie jest w stanie przejąć zadań, które stoją przed pełną pielęgnacją – nawilżający krem to podstawa. Traktuj tonik, jak nieodzowne uzupełnienie codziennych urodowych nawyków, które nie upoważnia do pomijania żadnego z dotychczasowych kroków. Zasada jest prosta – uważaj, by nie dobrać zbyt mocnego kosmetyku do cery z niedoskonałościami, cera sucha potrzebuje dodatkowego nawilżenia (np. wyciągu z płatków róży), a cera mieszana kosmetyku bez alkoholu.