Szczotki do włosów – jak wybrać odpowiednią?

szczotki do włosów włosy kosmyki fryzura szczotka grzebień uroda

Włosy to zrogowaciała, martwa część, jedynie ich cebulki, ukryte pod skórą, są żywe. Należy pamiętać, że oprócz odgrywania funkcji estetycznej, włosy pełnią także pewną rolę w utrzymaniu ciepłoty ciała. Aby dobrze o nie zadbać, należy regularnie używać szczotki do włosów. Jak wybrać tę odpowiednią, która zapewni nam lśniące i piękne kosmyki?

Szczotkowanie włosów – dlaczego to takie ważne?

Czesanie włosów to bardzo istotna czynność, którą powinnyśmy wykonywać nawet kilka razy dziennie. Włosy długie i półdługie wymagają szczególnej uwagi, zwłaszcza, jeśli nosimy je rozpuszczone. Jeśli twoje włosy są kręcone lub często się przetłuszczają, częstotliwość ich przeczesywania należy ograniczyć.  Czesanie kosmyków to masaż skóry głowy. Dzięki temu zwiększamy ukrwienie skóry, a także usuwany nadmiar sebum i zabrudzeń. Co więcej, zapobiegamy nadmiernemu plątaniu się włosów i przy okazji zmniejszamy napięcie tkanki. Pamiętajmy, że nigdy nie należy czesać mokrych włosów! Woda je rozpulchnia, co sprawia, że są bardziej podatne na mechaniczne uszkodzenia. Delikatnie osuszmy kosmyki ręcznikiem, a dopiero potem użyjmy szczotki. Dobrym rozwiązaniem jest też czesanie włosów przed ich myciem i przed snem, co dodatkowo zapobiegnie ich plątaniu. Aby nasze kosmyki były zdrowe, mocne i lśniące, niezbędne jest znalezienie idealnej szczotki do włosów.

Wybór właściwej szczotki do włosów

Jaką szczotkę wybrać? Powszechnie uważa się, że najlepszymi produktami są te wykonane z grubego drewna i z naturalnym włosiem, zwłaszcza nawlekane szczeciną z dzika. Nie niszczą one kosmyków i zapobiegają ich elektryzowaniu. Ważne jest, by dobrać odpowiednią szczotkę do swojego typu włosów. W przypadku długich i prostych włosów wybieraj duże, okrągłe szczotki, które dodadzą kosmykom objętości, idealnie nadadzą się także do ich modelowania. Jeśli twoje włosy są kręcone, najlepsze będą duże szczotki z rzadkim włosiem, które zapobiegną dodatkowemu puszeniu fryzury i „ujarzmią” skręt. Częściowo zaokrąglone szczotki przydadzą się osobom o cienkich czy krótkich włosach – te produkty dodadzą kosmykom objętości.

Wybór odpowiedniej szczotki do włosów nie musi być trudny – wystarczy dobrać produkt najlepszy dla naszego rodzaju fryzury i przetestować jak sprawdza się w układaniu kosmyków. Powodzenia! :)