Suchy szampon. Czy używasz go prawidłowo?

matowa pomadka jak używać matowejpomadki najlepsza matowa pomadka

Suchy szampon to jeden z najbardziej przydatnych, ekspresowych urodowych life-hacków. Zwłaszcza dla tych z nas, którym brakuje czasu i… tych leniwych :) „Inteligentne” produkty w formie proszku lub suchej piany są najczęściej skomponowane na bazie skrobii lub glinek i mają za zadanie pochłanianie nadmiernej ilości sebum produkowanej przez skalp. A wszystko po to by przedłużyć trwałość fryzury. Jest jedno ale – czy używasz swojego suchego szamponu prawidłowo?

Mycie włosów w tradycyjny sposób zbyt często może pozbawiać skalp i kosmyki naturalnie wydzielanych olejów, które je chronią. Przez to włosy stają się podatne na zniszczenia, w związku z tym produkt, który wydłuża czas pomiędzy myciami wydaje się dobrym rozwiązaniem. Z drugiej strony suchy szampon używany zbyt często może doprowadzić do problemów bardzo podobnych do tych związanych ze zbyt częstym myciem.

Suchy szampon: jakich błędów nie popełniać?

1. Nie aplikuj go zbyt blisko!

Nieprawidłowe nakładanie kosmetyku może sprawić, że Twoje włosy staną się sztywne, ciężkie i matowe (widocznie pokryte proszkiem). Ten „kredowy nadmiar” prowadzi do osłabienia cebulek (poprzez zatkanie) i – w efekcie – do wysuszenia włosów.

2. Za dużo, zbyt często!

Zbyt częsta aplikacja pomiędzy tradycyjnymi myciami nie jest dobra dla włosów – suchy szampon nie może w całości zastępować mycia. Profesjonaliści radzą – nie używaj go częściej niż 2 razy w tygodniu. I pamiętaj by zmywać produkt dokładnie! Nadmierne użycie suchego szamponu może prowadzić do łuszczenia podobnego w objawach do łupieżu.

3. Uważaj, jeśli Twój skalp jest wrażliwy!

Suchy szampon nie powinien zastępować zwykłego kompletnie, zwłaszcza jeśli Twoja skóra głowy jest podrażniona lub bardzo wrażliwa. Jeśli masz skłonność do przesuszeń – zrezygnuj z niego kompletnie. Przy wrażliwej skórze warto wykonać test – przede wszystkim dokładnie przestudiuj etykietę i delikatnie spryskaj szamponem mały obszar skóry, zanim zdecydujesz się nałożyć go na cały skalp.

5. Wypróbuj suchy szampon jako produkt do stylizacji :)

Podstawowym zadaniem suchego szamponu jest przedłużanie świeżości fryzury. Ale okazjonalnie możesz używać go jako produktu do stylizacji, którego zadaniem będzie dodanie fryzurze objętości. To doskonałe lekarstwo na cienkie, pozbawione tekstury kosmyki. Wypróbuj nałożenie go na wilgotne kosmyki, następnie wysusz włosy – zadziała także jak utrwalacz!

Suchy szampon to nieoceniona pomoc, powinnaś jednak używać go rozsądnie :)