Sucha skóra na kolanach i łokciach – jak zwalczyć ten problem?

sucha skóra na łokciach i kolanach sposoby na suchą skórę

Zima to najgorszy okres w roku dla ludzi z suchą skórą na kolanach i łokciach. Niska temperatura, suche powietrze, okropny wiatr… Te czynniki działają niekorzystnie, sprawiając, że twoja skóra swędzi, łuszczy się, jest przesuszona i popękana, zwłaszcza w tych dwóch miejscach. Ale wcale nie musi tak być! Jak wyleczyć suchą skórę na kolanach i łokciach? Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą ci uporać się z tym problemem.

Akcja: Złuszczanie

Niezależnie od tego, czy używasz oliwy z oliwek i migdałowego peelingu, czy też gąbki i delikatnego peelingu cukrowego, ważne jest, by dobrze złuszczyć skórę i pozbyć się martwych komórek. Oczywiście szczególną uwagę zwróć na łokcie i kolana. Uważaj, by nie stosować kosmetyków zbyt inwazyjnych i nie bądź nadgorliwa wykonując zabieg złuszczania.

Sucha skóra: unikaj gorącej wody

Długa, gorąca kąpiel czy prysznic są bardzo kuszącą opcją w mroźne dni. Jednakże gorąca woda pozbawia twoją skórę nawilżenia, co skutkuje suchymi kolanami i łokciami. Biorąc kąpiel, ustaw temperaturę wody na „więcej niż ciepła,” a po 10 minutach zakręć kran.

Ochrona przede wszystkim!

Na zewnątrz jest chłodno, więc w zasadzie nie trzeba o tym przypominać. Jednak jeśli chcesz uniknąć suchej skóry na kolanach i łokciach, powinnaś chronić je przed chłodnym, wietrznym, zimowym powietrzem. Noś długie spodnie i miękkie bluzki z długim rękawem, unikaj jednak tych składających się z drapiącej wełny, która podrażni i tylko pogorszy problem.

Zbawienne nawilżanie

Dobrym rozwiązaniem dla osób z problemem suchych łokci i kolan będzie codzienne stosowanie gęstego kremu, który zdziała cuda na suchej, popękanej i swędzącej skórze. Najlepiej, by nie miał on zbyt kremowej konsystencji, bo nie wchłonie się tak szybko. Pamiętaj, że twoja skóra jest najbardziej podatna na wchłanianie kremu nawilżającego zaraz po kąpieli czy prysznicu – nakładaj go więc od razu po wytarciu się ręcznikiem. Wybierz kosmetyk, który jest bardzo gęsty i o lekko kremowej konsystencji i precyzyjnie go aplikuj. Jeśli masz taką możliwość, nałóż drugą warstwę jeszcze przed położeniem się do łóżka.

Unikaj alkoholu

Nie martw się, nie mówię, żebyś zrezygnowała z ulubionego wina :-) Ten alkohol, który przysparza ci problemu z suchością kolan i łokci kryje się w żelach pod prysznic, mydłach czy balsamach. Po prostu sprawdź etykiety by upewnić się, że produkty do pielęgnacji ciała, których używasz  nie zawierają alkoholu lub innych szkodliwych, wysuszających skórę substancji.

 Nie stresuj się!

Tak jak inne czynniki, także stres może przyczyniać się do problemu z suchą, swędzącą skórą, pomyśl więc nad sposobem wyeliminowania stresorów obecnych w twoim życiu. Wypróbuj jogę, medytację,  a nawet zmianę pracy. Twoje serce i zdrowie psychiczne, tak jak kolana i łokcie, będą ci za to wdzięczne!

 Czy jesteś alergikiem?

Jeśli sucha skóra na kolanach i  łokciach nie znika albo problem się pogarsza, zgłoś się do lekarza. Możesz cierpieć na egzemę lub łuszczycę, skontaktuj się więc z dermatologiem, bo te przypadłości można wyleczyć. Możesz także mieć reakcję alergiczną na jakiś produkt, na przykład płyn do prania, żel do kąpieli, a nawet szampon. Uwierz, że możliwe jest całkowite pozbycie się okropnego problemu suchej skóry na kolanach i łokciach! :)

lokciekolana

1. Neostrata Problem Dry SKin Cream – krem natłuszczający do skóry bardzo suchej

2. Mixa Krem na suche strefy Regenerecja – krem z gliceryną i mlekiem owsianym

3. CERKODERM 30% krem mocznikowy z AHA – krem do pielęgnacji skóry szczególnie szorstkiej