Słone = piękne? Sól w kosmetykach

sól w kosmetykach kosmetyki z solą jak działa sól w kosmetykach

Jak powszechnie wiadomo, sól w naszej diecie należy ograniczać. Zatrzymuje ona bowiem wodę w organizmie, utrudniając tym samym odchudzanie. A co z kosmetykami? Czy zawartość soli w tych produktach szkodzi, czy raczej działa na naszą korzyść?

Sól a włosy

Na pewno pamiętasz, w jakiej kondycji są twoje włosy, kiedy wracasz z wakacji nad morzem – są mocno wysuszone. A przecież sól morska składa się z tego samego co ta kuchenna – z chlorku sodu. Dlaczego więc na etykietach produktów do pielęgnacji włosów znajdziemy informację o zawartości tego składnika? Odpowiedź jest prosta: sól w takiej ilości, jaka zawiera się w tych produktach raczej nie szkodzi włosom, a używana jest do zagęszczania specyfików. Jeśli jednak przeszłaś niedawno keratynowe prostowanie włosów, powinnaś unikać kosmetyków z solą w składzie. Wiele marek proponuje produkty bez jej zawartości, są też te specjalnie dedykowane pielęgnacji włosów po takim zabiegu.

Pomimo, że sól wysusza włosy, jest doskonałym rozwiązaniem na przetłuszczające się kosmyki czy łupież. Możesz dodać łyżeczkę soli do garści szamponu, a następnie dokładnie wmasować miksturę we włosy. Następnie użyj zwykłego szamponu i odżywki. Sól pomoże w pozbyciu się nadmiaru łoju, a także zredukuje zaczerwienienia powstałe na przykład przy łuszczycy.

Sól a ciało

Sól może wysuszać zarówno twoje włosy jak i skórę, jednak jest to także znakomita substancja złuszczająca. W swojej surowej, czystej formie stymuluje bowiem odnowę komórek skóry. Odrobina kryształków soli połączona z odżywczym olejkiem usunie martwe komórki, a olejek dodatkowo uzupełni nawilżenie skóry.

Minerały zawarte  w soli mają także właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu produkt ten jest dobrym wyborem przy leczeniu egzemy, łuszczycy czy trądziku. Odpowiednia ilość soli pomoże pozbyć się łoju skórze narażonej na przetłuszczanie, bez jej podrażnienia. W takich przypadkach doskonale sprawdza się bogata w minerały różowa sól himalajska (bardzo zdrowa także jako zamiennik soli kuchennej w codziennej diecie).

Sól jako składnik kosmetyków czy osobny produkt stosowany do celów pielęgnacyjnych ma zarówno wady jak i zalety. Warto jednak pamiętać o jej właściwościach, bo jest produktem ogólnodostępnym, dzięki czemu łatwo samemu się przekonać, jakie korzyści może przynieść naszej skórze i włosom :-)