Rozdwojone końcówki. Czy jest ratunek przed nożyczkami?

rozdwojone_koncowki

Zniszczone i rozdwojone końcówki włosów to koszmar prawie każdej z nas. Choć niektóre szczęściary mogą sobie pozwolić na prawdziwe włosowe rewolucje bez konsekwencji, zazwyczaj takie praktyki kończą się zniszczonymi, przesuszonymi i matowymi pasmami. A co, kiedy próbujemy zapuszczać włosy? Często na siłę odwlekamy wizytę u fryzjera, mimo. że rozdwojone końcówki są bardzo widoczne, z obawy przed utratą długości. Niestety, możesz z tego mieć więcej szkody niż pożytku! Jak prawidłowo dbać o włosy i pożegnać zniszczone końce?

Rozdwojone końcówki: nie bój się fryzjera

Większość z nas, zwłaszcza tych zapuszczających, na wzmiankę o wizycie u fryzjera reaguje alergicznie. „Poproszę o ścięcie końcówek” bardzo często kończy się utratą kilkunastu centymetrów długości… Nasza rada? Znaleźć zaufanego profesjonalistę, który nie tylko obetnie, ale także oceni stan włosów, pomoże dobrać właściwą pielęgnację i dobierze fryzurę idealną. Jedno jest pewne – jeśli stan twoich włosów pozostawia wiele do życzenia, nie broń się przed fryzjerem za wszelką cenę. Rozdwojone końcówki ścięte w porę, to gwarancja, że włosy nie będą się łamać (a przez to będą widocznie zyskiwać na długości), nie będą się plątać i ich kondycja zdecydowanie się poprawi.

Zamiast dzielić włos na czworo: kosmetyki i triki

Kiedy włosy już są ścięte, warto o nie właściwie zadbać. Przede wszystkim chroń końcówki – są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne (tarcie o ubrania, pościel, szorstkie szaliki i apaszki) i podatne na temperaturę. Jeśli zależy ci na wyglądzie kosmyków, często związuj je w kucyk (ograniczysz tarcie) – pamiętaj tylko, by nie był zbyt ciasny i unikaj gumek z metalowymi łączeniami, które mogą przecinać włosy. Nie rozczesuj ich na siłę na mokro, używaj kosmetyków przeznaczonych do zabezpieczania końcówek (silikonowe serum, olej kokosowy lub arganowy). Myj włosy delikatnym szamponem i używaj delikatnych odżywek (silikony dozwolone tylko na końcówki, do zabezpieczenia), używaj do spłukiwania chłodnej wody i susz je chłodnym strumieniem. W ten sposób zamkniesz łuski i włosy będą widocznie gładsze i bardziej błyszczące. Uważaj także na temperaturę – unikaj lokówki i prostownicy, a na plaży związuj je i chroń kapeluszami z szerokim rondem. W nocy warto również ostrożnie zaplątać je w kucyk, w którym ukryjesz końcówki. Jeśli twoja fryzura jest podatna na odkształcenia, zamiast zwykłej gumki możesz użyć kawałka elastycznego materiału (np. z nieużywanej koszulki), który nie będzie ich mocno ściskał.

Jedno jest pewne – o włosy warto zadbać, a rozdwojone końcówki przestaną być problemem :) Nie idź do fryzjera jak na ścięcie – strzyżenie jest potrzebne, by poprawić stan twojej fryzury!