Rozdwajanie paznokci – nie daj się mu wiosną!

canstockphoto26353654

Wiosna jest cudowna, jednak o tej porze roku często psują nam humor urodowe problemy. Jednym z nich jest rozdwajanie paznokci, przez które nie możemy cieszyć się manicure w nasyconych kolorach, a często wręcz cierpimy, kiedy płytki łuszczą się lub pękają. Kluczem do sukcesu w walce z tym problemem jest by nie pękać razem z nimi! ;) Poznaj przyczyny rozdwajania paznokci i zadziałaj tak, by pożegnać je na dobre.

Rozdwajanie paznokci wiosną: dlaczego tak się dzieje?

Wiosenne rozdwajanie paznokci można przypisać przede wszystkim przesileniu i niedoborom. Niekoniecznie jest tak, że to sygnał o tym, że coś poważnego dzieje się z Twoim organizmem – rozważ wprowadzenie do diety większej ilości bomb witaminowych – warzyw owoców, a także pokarmów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe (oliwa z oliwek, pestki i orzechy, morskie ryby). Nie zaszkodzą również preparaty z zawartością skrzypu polnego, które dodatkowo zadbają o włosy. Winę za rozdwajanie paznokci często ponoszą także zmywacze, lakiery i chlorowana woda. Stąd, warto przy pracach domowych pamiętać o zabezpieczaniu dłoni rękawiczkami, częściej fundować paznokciom kuracje odżywiające i maseczki. Rozdwajanie paznokci wiosną jest do pokonania – ważne są systematyczność i cierpliwość – paznokcie rosną wolno, daj im trochę czasu!

Rozdwojone i łamliwe: jak sobie poradzić?

Jeśli paznokcie się łamią, nie ma sensu na siłę trzymać długich! Choć przyzwyczajonym do długich pomalowanych paznokci ciężko przywyknąć do tych krótkich, przede wszystkim rekomendujemy wyrównanie płytek. Pamiętaj by przycinać je delikatnie ostrym narzędziem (nie będą rozdwajać się dalej). Końce koniecznie wypiłuj dokładnie pilnikiem  – najlepiej szklanym lub laserowym, który minimalizuje ryzyko rozwarstwienia. Zainwestuj w dobrą odżywkę (zwróć też uwagę na skład – wystrzegaj się formaldehydu!). Za każdym razem kiedy używasz kremu do rąk daj nawilżenie także paznokciom. Przy wyborze zmywacza do paznokci, sięgaj po bezacetonowe produkty. Regularnie nakładaj też na dłonie maseczki z zawartością treściwych olejów (argan, kokos) oparte na bazie lipidowej.

Rozdwajanie paznokci wiosną nie ma prawa psuć nam nastroju, prawda? :)