Rozdwajające się paznokcie. Jak zaradzić problemowi?

rozdwajające się paznokcie sposoby na rozdwajanie paznokci pielęgnacja i odżywianie paznokci

Przycięte, opiłowane i pomalowane.. Paznokcie to prawdziwa ozdoba dla dłoni. Czasami zdarza się jednak, że mimo największych wysiłków zaczynają chorować i płatać nam figle – zamiast wizytówką, stają się urodowym problemem… Jakie są przyczyny rozdwajania i co zrobić, by ten problem złagodzić?

Paznokcie: jak rosną, dlaczego się rozdwajają

Choć rozdwajanie może być niepokojącym sygnałem wskazującym na to, że z całym organizmem dzieje się coś złego, najczęściej winowajcą jest zbyt długie wystawianie paznokci na działanie wody: kąpiele, prysznice, zmywanie naczyń, baseny z chlorowaną wodą w połączeniu z częstym używaniem zmywacza do paznokci… brzmi znajomo? Ale szkody da się naprawić. Przyjrzyj się swoim paznokciom, jeśli są suche i pękają doprowadzenie ich do porządku może potrwać dłuższą chwilę, ale to nie znaczy, że masz się poddawać! Paznokcie u rąk rosną bardzo wolno – ok. 2-3 mm na miesiąc. Odrośnięcie w całości zajęłoby im więc kilka miesięcy, ale są metody i sposoby na to, by pomóc im znacznie szybciej.

Rozdwajanie: źródło problemu i skuteczne sposoby

Po pierwsze delikatnie obetnij rozdwojone części płytki, tak by uszkodzenia nie obejmowały coraz dalszych części paznokcia. Rozdwojone paznokcie są suche (woda rozbija cząsteczki keratyny, która sprawia, że paznokcie są twarde), trzeba więc dostarczyć im nawilżenia, a to jest bajecznie proste: za każdym razem, kiedy używasz kremu nawilżającego dłonie, aplikuj kosmetyk również na paznokcie, staraj się robić to również przed snem. Oczywiście nawilżacz nawilżaczowi nierówny i warto sięgać po kremy i balsamy z zawartością kolagenu, kreatyny, lanoliny i olei mineralnych. Pomocne będą też: mocznik, kwas mlekowy, gliceryna glikol propylenowy i fosfolipidy. Nawet jeśli czytanie etykiet wydaje się czasochłonne, warto! Oprócz tego na czas kuracji możesz sięgnąć po preparat-odżywkę stworzony na potrzeby walki z rozdwajaniem, a paznokcie szybciej odzyskają kondycję. Kiedy sprzątasz, używaj rękawiczek ochronnych, zwłaszcza, jeśli używasz detergentów, które mogą pogarszać problem. Zwracaj uwagę na skład przy wyborze mydła do rąk i staraj się kupować te najbardziej delikatne, ogranicz też użycie zmywacza do paznokci lub wybieraj takie nie zawierające acetonu. Przejrzyj etykiety lakierów do paznokci – te, które zawierają formaldehyd mogą być również cichymi winowajcami. Dokładnie piłuj końce paznokci po obcinaniu, nie uszkodzisz brzegów mechanicznie.

pazurrry

1. Evree handcare – odżywczo-ochronny krem do rąk i paznokci

2. Sally Hansen Miracle Cure – wielofunkcyjna odżywka do zniszczonych paznokci

3. L’Oreal La Manicure 7in1 – wielofunkcyjna odżywka do suchych i łamliwych paznokci

4. Lirene Stop Odwodnieniu – nawilżający krem do rąk i paznokci