Przetłuszczające się włosy. Sposoby na świeżą fryzurę

Przetłuszczające się włosy

Rosnąca temperatura poprawia nam nastroje, ale dla tych z nas, które mają problem z przetłuszczającymi się włosami może być też powodem do niepokoju – właśnie wtedy wzmaga się ich problem. Podpowiadamy, jak poradzić sobie z tłustymi kosmykami, by dłużej wyglądały na lekkie i świeże. Nie powinnyśmy martwić się przetłuszczaniem – trzeba działać! :)

Przetłuszczające się włosy: zadziałaj na przyczyny

Skąd właściwie bierze się problem przetłuszczania? Powody nadprodukcji sebum są zróżnicowane i muszą być rozpatrywane indywidualne, jednak do najpopularniejszych zaliczamy: efekt uboczny nieodpowiedniej diety, problemy z równowagą hormonalną, dziedziczność, a nawet pogodę, nieodpowiednie nakrycia głowy lub niedostosowane do kondycji skalpu kosmetyki. Nawet jeśli wydaje ci się, że w twoim przypadku problem jest nie do zwalczenia, warto spróbować! Potrzeba do tego odrobiny cierpliwości, ale kiedy znajdziesz sposób na twoje przetłuszczające się włosy, zniwelujesz problem do tego stopnia, by nie utrudniał ci życia. Wiele kobiet, walcząc z łojotokiem, sięga często po suche szampony – niestety, może to być przyczyna pogarszania się stanu skóry głowy – proszek zatyka ujścia gruczołów łojowych skalpu, przez co te zaczynają pracować jeszcze intensywniej. Jeśli przetłuszczanie to także twój problem, pamiętaj, by po szampon w sprayu sięgać tylko wtedy, kiedy jest to absolutnie konieczne!

Zahamuj przetłuszczanie: działaj po kolei

Po pierwsze, przejrzyj etykiety kosmetyków, których używasz na co dzień – jeśli w składach odżywek, masek i szamponów znajdziesz silikony lub ciężkie oleje w dużym stężeniu – koniecznie odstaw je na bok! Przetłuszczające się włosy nie powinny być pielęgnowane za pomocą składników, które obciążą skórę głowy i pobudzą ją do jeszcze bardziej intensywnej produkcji łoju! Jeśli dodatkowo towarzyszy ci łupież, może być to znak, że twoja skóra ma silne skłonności łojotokowe, a z medycznego punktu widzenia ten „łupież” to nic innego, jak łojotokowa łuska. Kiedy problem jest bardzo uporczywy, warto wypróbować specjalistyczne, lekkie, apteczne kosmetyki przeznaczone do łagodzenia łojotoku – w wyborze nie zdawaj się na siebie – skonsultuj się z farmaceutą, a jeśli problem bardzo ci doskwiera, powinnaś również odwiedzić dermatologa.

Podstawowych zasad, o których powinnaś pamiętać jest kilka. Przede wszystkim unikaj mycia głowy zbyt gorącą wodą – przetłuszczające się włosy bardzo tego nie lubią! Najlepiej myć je w letniej, wyczuwalnie chłodnej wodzie. Po drugie – pamiętaj, że skoncentrowany to nie zawsze skuteczniej działający – przed nałożeniem szamponu postaraj się rozcieńczyć go z wodą w proporcji (1:1). Skoncentrowany kosmetyk może na twoją skórę działać zbyt inwazyjnie, a przez to dodatkowo pobudzać ją do nadprodukcji łoju. Odżywek i masek używaj rozsądnie, by niepotrzebnie nie obciążać fryzury (w przypadku włosów, które się przetłuszczają zbawienne może okazać się nakładanie odżywek przed – a nie po myciu, co zapobiegnie obciążaniu skóry głowy. Jeśli drażni cię zbyt mała objętość fryzury, zamiast sięgać po kosmetyki do stylizacji, które mogą pogłębić problem – postaw na nowoczesne, dodające lekkości cięcie.

Nie martw się przetłuszczaniem i ciesz się lekką fryzurą! :)