Przeterminowane kosmetyki. Jak wpływają na urodę?

przeterminowane kosmetyki uroda makijaż makeup kosmetyki

Większość z nas choć raz popełniła ten błąd – kobietom w każdym wieku zdarza się używać przeterminowanych kosmetyków do makijażu. Dzieje się tak dlatego, że zupełnie zapominamy o datach przydatności – ścierają się z opakowań albo po prostu nie zwracamy na nie uwagi. Warto jednak zwracać uwagę na to, czy produkty w naszej kosmetyczce nadają się jeszcze do użycia – data nadrukowana na opakowaniu to nie narzędzie do zmuszenia cię do kolejnego zakupu. Jakie urodowe szkody mogą wyrządzać przeterminowane kosmetyki?

Przeterminowane kosmetyki: co się z nimi dzieje, kiedy mija data?

Przede wszystkim zmienia się konsystencja produktu – działanie powietrza sprawia, że kosmetyki wysychają i nie da się ich już nałożyć łatwo i precyzyjnie – niezależnie od tego, czy mówimy o tuszu do rzęs, pomadce czy podkładzie. Zmniejsza się też znacząco skuteczność składników aktywnych – filtry SPF przestają działać, to samo dzieje się z retinolem zapobiegającym zmarszczkom czy przeciwtrądzikowym kwasem salicylowym. A przecież nie warto używać nieskutecznych kosmetyków.

Przeterminowane szkodzi: co dzieje się z twoją skórą?

Czas na prawdziwe i bardzo realne niebezpieczeństwo. Wszystkie molekuły w przeterminowanych produktów z biegiem czasu mogą przekształcić się w inne, szkodliwe substancje, a to z kolei nierzadko powoduje infekcje i reakcje alergiczne. Rozkład i reakcje zachodzące w składnikach kosmetyków mogą spowodować poważny stan zapalny skóry, przy którym nie uda się uniknąć wizyty u lekarza i terapii antybiotykowej. Wysypka, opuchlizna, zaczerwienienie, łuszczenie, zmiany ropne i bakteryjne – takie konsekwencje pociąga za sobą używanie „nieświeżych” kosmetyków. Przeterminowane produkty do makijażu to także idealne środowisko do rozwoju bakterii – zmiany, które powstają na skórze pod ich wpływem często przypominają trądzik łojotokowo-grudkowy. Sytuacja jest najbardziej niebezpieczna w przypadku kosmetyków nakładanych w okolicy oczu – jeśli skończy się tylko na wysypce – masz szczęście. Gorzej, jeśli cierpisz na zapalenie spojówek bądź bakteryjne zapalenie oka. Tusz do rzęs powinnaś wymieniać co 3 miesiące (tak jak eyeliner), cienie po roku powinny trafić do kosza, resztę kosmetyków kolorowych powinnaś zastąpić nowymi po 6-12 miesiącach.