Przechowywanie kosmetyków – podstawy

przechowywanie kosmetykuów jak przechowywać kosmetyki gadżety do przechowywania kosmetyków

Przechowywanie kosmetyków na pierwszy rzut oka nie wydaje się szczególnie skomplikowanym zagadnieniem. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że jeśli poświęcisz tej czynności odrobinę uwagi, produkty, które masz w swojej kosmetyczce dłużej zachowają świeżość i pełne właściwości, a ty nie nabawisz się przykrych niespodzianek. Ale od czego zacząć?

Przechowywanie kosmetyków: kilka wskazówek

Nie ma uniwersalnego sposobu na przechowywanie wszystkich kosmetyków, które znajdują się na twojej półce. Większość z nich ma na opakowaniu oznaczenie PAO (ang. Period After Opening, podawane w miesiącach, np. 12M. 36M, etc.), które informuje, jak długo po otwarciu taki produkt będziesz mogła używać bez ryzyka szkody dla skóry. Wyjątkiem są kosmetyki o trwałości krótszej niż 30 miesięcy, hermetycznie zapakowane oraz perfumach, a także kosmetykach, które nie tracą właściwości, tzw. stabilne chemicznie. Jeśli masz wątpliwości co do okresu bezpiecznego użytkowania któregoś z twoich nabytków – spójrz na numer serii widoczny na opakowaniu i posłuż się jednym z dostępnych w internecie kalkulatorów przydatności. Ogólne normy dla najpopularniejszych kosmetyków to: 3-6 miesięcy w przypadku kremów do twarzy i tuszy do rzęs (największe ryzyko infekcji), 6-12 miesięcy dla balsamów do ciała i płynnych podkładów, 36 miesięcy dla kosmetyków w pudrze i 18-24 miesiące dla pomadek. Oczywiście szacunki te mają sens wtedy, kiedy dbamy o należyte zasady higieny – przed każdą aplikacją kosmetyku wymagającego użycia dłoni dokładnie je myjemy i staramy się nie przenosić bakterii do wewnątrz opakowania. Szczególnie ostrożnym należy być przy użytkowaniu produktów w szerokich słoiczkach, do których bardzo łatwo przenieść zanieczyszczenia.

Kosmetyczne triki

Jeśli do aplikacji kosmetyków używasz pędzli lub innych aplikatorów czyść je i dezynfekuj regularnie. Od czasu do czasu zdezynfekuj spirytusem kosmetycznym krawędzie słoiczków i wyloty tubek. Dokładnie dokręcaj wszelkie nakrętki i domykaj wieczka – jeśli do opakowania dostanie się powietrze, kosmetyki zaczną się utleniać i tracić właściwości. Uważaj na kosmetyki w pudrze – ich wysoka trwałość kończy się, kiedy dostanie się do nich wilgoć albo tłuszcz – jeśli zaczną się kruszyć, koniecznie je wyrzuć! Choć wiele z nas uparcie przechowuje kosmetyki w lodówce, nie we wszystkich przypadkach wilgoć i niska temperatura działa jako sprzymierzeniec trwałości – kosmetyki do makijażu generalnie lubią pokojową temperaturę, powinnaś jednak chronić je przed światłem i przechowywać z dala od źródła ciepła – wygodne go tego są zamykane pojemniki nie przepuszczające światła. Z kremami również nie powinnaś przesadzać – przechowywanie ich w lodówce, na półce z dala od systemu chłodzącego bardzo pomaga latem, przez cały rok możesz w chłodziarce przechowywać krem pod oczy (chłód niweluje opuchliznę) i te kremy, których producenci wyraźnie zaznaczyli taki sposób przechowywania. Jeśli chodzi o lakiery do paznokci, chłód rzeczywiście sprzyja trwałości, jednak przed aplikacją należy delikatnie rozgrzać produkt w dłoniach, by go rozrzedzić. Powstrzymaj się od przechowywania w lodówce perfum, szybciej zwietrzeją, a ty krócej będziesz cieszyć się ulubionym zapachem – wystarczy im suche miejsce w pokojowej temperaturze, oddalone od źródła światła. A jeśli twoja ciągle się rozrasta, warto pomyśleć o przechowywaniu kosmetyków kolorowych w przeznaczonym do tego opakowaniu – łatwiej będzie je uporządkować.

kuferki

1. Inter-vion – kuferek kosmetyczny metalowy z rączką

2. Inglot – kufer kosmetyczny z dwiema poczwórnymi wysuwanymi półkami

3. Inter-vion – kuferek kosmetyczny z czterema bocznymi szufladkami