Przechowywanie kosmetyków. Jak to robić?

liposomy co to są liposomy liposomy w kremach liposomy w kosmetyce

Przechowywanie kosmetyków – od preparatów oczyszczających, peelingów czy pudru w kompakcie może mieć bardzo widoczny wpływ na ich kondycję. Wpływa ono również na kondycję twojej skóry oraz to, czy produkty dobrze się aplikują. Kiedy weźmiesz pod uwagę nasze porady, wyciągniesz z Twoich kosmetyków wszystko, co najlepsze i unikniesz podrażnienia i infekcji.

Przechowywanie kosmetyków – know-how

Uważaj na prysznic

Nie przetrzymuj preparatów do pielęgnacji twarzy pod prysznicem. Absorbują wodę wilgoć z otoczenia, przez co mogą stać się nieskuteczne, a we wnętrzu opakowań mogą pojawić się bakterie i pleśń. Trzymaj je albo w szafce łazienkowej, albo (idealnie) poza łazienką, w chłodnym i zacienionym miejscu.

Właściwa aplikacja

Używasz gąbeczki dołączonej do pudru w kompakcie, a po użyciu wkładasz ją na powrót do opakowania? Wyrzuć ją! W ten sposób w samym produkcie rozwijają się bakterie. Jeśli to krem, do aplikacji używaj czystych i osuszonych palców. Skóra w kontakcie ze skórą jest gwarancją nieskazitelnego finiszu. Jeśli to puder – używaj pędzla – uzyskasz jaśniejsze, bardziej promienne wykończenie.

Higiena dla pędzla

Raz w tygodniu dokładnie oczyszczaj pędzle do makijażu. Po każdym użyciu ściągaj nadmiar produktów nagromadzonych we włosiu za pomocą czystej i suchej chusteczki. Myjąc pędzle dokładnie nie używaj niczego, czego nie zastosowałabyś do mycia włosów – to najprostsza zasada, dzięki które nie zniszczysz aplikatora.

Bezpieczne przechowywanie dla zdrowej skóry

Kremy również warto przechowywać z dala od łazienki. Wilgotne środowisko jest idealnym otoczeniem dla rozmnażania bakterii. Trzymaj je tam, gdzie powietrze jest suche i gdzie nie docierają promienie słoneczne. Zawsze pamiętaj o dokładnym zakręcaniu słoiczków – zapobiegnie to utlenianiu kosmetyków i utracie właściwości.

Przede wszystkim poza słońcem

Problematyczne w przechowywaniu są także perfumy – warto trzymać je tam, gdzie jest chłodno, sucho i ciemno. W miejscach, w których jest zbyt ciepło i do których dociera zbyt wiele światła łatwiej się psują. Nie wstawiaj ich także do lodówki – jeszcze niektóre z naszych mam twierdziły, że tam zapachom jest najlepiej, jednak naszym zdaniem to zbyt wilgotne otoczenie. Produkty, które warto wstawić do lodówki to przede wszystkim kremy do oczu – kiedy są chłodne skuteczniej łagodzą opuchliznę.