Proteiny dla włosów – naturalna pielęgnacja

proteiny dla włosów włosy fryzura naturalna pielęgnacja

Zastanawiałyście się kiedyś, jaką rolę odgrywają proteiny dla włosów? Średnio nasze kosmyki rosną 1 centymetr miesięcznie, jednak to kwestia indywidualna, która oczywiście zależy od odpowiedniej pielęgnacji czy stopnia nawilżenia włosów. Bardzo często zdarza się, że uszkodzenia i rozdwajające się końcówki utrudniają nam proces zapuszczania kosmyków. Istnieją jednak sposoby, by poprawić kondycję fryzury, właśnie poprzez zewnętrzne wspomaganie jej proteinami.

Proteiny dla włosów – czym są?

Proteiny stanowią główny budulec naszych włosów. Są to aminokwasy, których zadaniem między innymi jest produkcja i odbudowa keratyny. Ta z kolei składa się na zewnętrzną warstwę skóry i jest kluczowym komponentem struktury naszych włosów i paznokci. Dlatego tak ważne jest, by nasza dieta była bogata w odpowiednią ilość białek. Poza właściwym odżywianiem, możemy stosować kuracje proteinowe, które również wspomogą wzrost i regenerację kosmyków. Istnieje kilka podstawowych rodzajów takich gotowych zabiegów:

  1. Proteiny dla włosów w saszetkach. Najlepiej stosować je co 4-6 tygodni, by przywrócić włosom równowagę i zdrowy wygląd.
  2. Lekkie kuracje proteinowe. Są idealne przy regularnej pielęgnacji włosów, znajdziemy je pod postacią odżywek bez spłukiwania czy regenerujących masek. Używajmy ich w miarę potrzeby, może to być po każdorazowym myciu włosów lub rzadziej, by zbytnio nie obciążać kosmyków.
  3. Kuracje odbudowujące włosy. Są często polecane dla bardzo zniszczonych kosmyków po stylizacji ciepłem czy tych przesuszonych, na przykład nadmierną koloryzacją. Najlepiej stosować je raz w tygodniu, jednak to także zależne jest od stopnia zniszczenia i typu naszych włosów.

Przeproteinowanie włosów – czy to możliwe?

Proteiny budują nasze włosy, jednak ich nadmiar może doprowadzić do ich uszkodzenia. Pod postacią kosmetyków, oprócz protein dostarczamy włosom także humektantów (nawilżaczy) oraz emolientów (olejów). Tak zwane przeproteinowanie kosmyków prowadzi do ich łamliwości i przesuszenia. Podstawą jest więc czytanie etykiet stosowanych produktów – należy rozważnie używać odżywek i masek do włosów zawierających w swoim składzie jedwab, keratynę, proteiny mleczne czy pszenicę. Nie chcemy przecież osiągnąć efektu puszących się, zniszczonych włosów, a do tego może dojść przy niewłaściwej pielęgnacji. Pamiętajcie – równowaga przede wszystkim! :)