Prawidłowe suszenie włosów: know-how

suszenie włosów jak prawidłowo suszyć włosy

Na początek mały quiz: jaki jest najlepszy (i najzdrowszy) sposób na suszenie włosów? Jeśli odpowiedziałaś „oczywiście, że samoistne schnięcie na powietrzu”, jesteś w błędzie. Przy odpowiedniej technice, użycie suszarki do włosów jest lepsze dla twojej fryzury niż pozwolenie, by zostały wysuszone powietrzem, czego dowodzą najnowsze badania z Korei.

Tajemnica struktury włosa

Na początek trochę anatomii włosa: każdy kosmyk jest w zasadzie tubą z wewnętrzną korą i zewnętrzną warstwą ochronną (powłoką), które razem utrzymywane są delikatnymi proteinami. Kiedy ta zewnętrzna warstwa pozostaje nienaruszona, włos jest błyszczący i nie łamie się. Zbyt dużo ciepła może uszkodzić powłokę poprzez ”uwięzienie” wody wewnątrz kory i spowodować.. zagotowanie się tej cieczy! Brzmi to jak powód do suszenia włosów „zwykłym” powietrzem, ale spójrzmy: badania wykazały, że ciepło z suszarki może wyrządzić dużo więcej krzywdy niż zrezygnowanie z jej, ale użycie tego urządzenia z właściwej odległości i w odpowiedniej temperaturze mniej zaszkodzi włosom niż pozwolenie im wyschnąć na powietrzu. Dzieje się tak dlatego, że gdy włos wchodzi w kontakt z wodą, puchnie. Im dłużej trwa to puchnięcie (w badaniach 2 godziny zajęło całkowite wysuszenie włosów na powietrzu), tym więcej ciśnienia kładzie się na delikatne proteiny zachowujące włosy w nienaruszonym stanie, co może prowadzić do większego uszkodzenia.

Suszenie włosów krok po kroku

Mokre włosy są najbardziej podatne na rozciąganie i łamanie. By prawidłowo je wysuszyć, najpierw wyciśnij z nich nadmiar wody ( ułóż ręce nad głową i ściskaj włosy dwoma palcami, by pozbyć się wilgoci z końców długich pasm). Następnie weź ręcznik i ułóż go na głowie, usuwając wodę z włosów poprzez przyciskanie ręcznika do skalpu i ściśnięcie ich pomiędzy zgięcia ręcznika. Możesz też „masować” włosy ręcznikiem, ale używaj do tego jedynie opuszków palców i drobnych ruchów. Najlepszym rozwiązaniem jest ułożenie włosów w turban z ręcznika i pozostawienie ich tak na 10-15 minut. W tym czasie możesz np. wysuszyć resztę ciała i się ubrać. Oznacza to, że będziesz potrzebować więcej niż jednego ręcznika, ale korzyścią jest, że twoją fryzurę łatwiej będzie wystylizować, zwłaszcza, jeśli jesteś posiadaczką długich włosów, które często się plączą i powstają na nich kołtuny.

Szczotka czy grzebień?

Kiedy minie czas, by ręcznik wchłonął nadmiar wody z włosów, zdejmij turban i użyj grzebienia o szerokich zębach, wyczesując wilgoć najpierw z końców, a następnie z górnej warstwy włosów. Zawsze zaleca się użycie tego typu grzebienia, by rozczesać wilgotne włosy. Zapewnia on równe, niskie napięcie przy oddzielaniu splątanych pasm. Wiele osób używa „kolczastej” szczotki, jednak jeśli jej kolce nie są odpowiednio rozmieszczone, twoje włosy będą kierowane w różne strony jednocześnie, co spowoduje ich uszkodzenie. Grzebień o szeroko rozstawionych zębach będzie więc o wiele bezpieczniejszym wyborem.

Teraz już wiesz, jak prawidłowo (i zdrowo) suszyć swoje włosy. Chciałoby się powiedzieć: nie taka suszarka zła, jak ją malują!

suszarki

1. The Body Shop – naturalny grzebień o szeroko rozstawionych zębach

2. Braun Satin Pro – suszarka wielozakresowa

3. Remington Pro Ionic 2000 – suszarka jonizująca

4. Phillips SalonDry Control HP 8182 – suszarka jonizująca