Pora na pory! Jak je zwęzić i zmniejszyć widoczność?

pory zwężanie porów sposoby na zmniejszenie porów jak zmniejszyć widoczność porów

Jeśli nigdy nie przyglądałaś się swojej skórze dokładnie przy pomocy lusterka powiększającego, możesz nie zdawać sobie sprawy, jak wiele porów posiada twoja skóra na całej powierzchni. Twoją twarz pokrywają tysiące maleńkich dziurek i jest to zupełnie naturalne. Problem zaczyna się tedy, gdy zaczynają być widoczne i, co gorsza skłonne do zanieczyszczeń. Spokojnie, i na to są sposoby :)

Pory: czy są nam właściwie potrzebne?

Pory to nic innego, jak niewielkie otworki w skórze. W związku z tym, że zazwyczaj zauważmy ich obecność dopiero wtedy, kiedy przysparzają problemów warto przypomnieć po co właściwie istnieją. Mieszki włosowe, gruczoły potowe i te produkujące sebum mają ujście właśnie w nich, a same pory służą niczemu innemu, jak odprowadzaniu zanieczyszczeń i szkodliwych substancji, regulowaniu temperatury i naturalnym nawilżaniu skóry. Bez porów nie moglibyśmy się pocić, a ciało cierpiałoby z powodu przegrzania. Potrzebne, prawda?

Zmniejszanie porów: fakty i mity

Ponieważ pory są „zwyczajnymi” otworami w skórze, nie posiadają mięśni i nie mogą się po prostu zamknąć bądż otworzyć. Nie da się ich więc fizycznie zamknąć, co byłoby na dłuższą metę dla skóry niekorzystne, może natomiast zwęzić je i zminimalizować ich widoczność. Istnieją również sposoby na to, by uniknąć dalszego poszerzania porów i pogłębiania problemu.

Skąd biorą się problemy?

Najczęstszym powodem rozszerzonych porów jest nadprodukcja sebum, dlatego też problem dotyka w większości osób o tłustej cerze. Dzieje się tak dlatego, że nadmiar tłuszczu powoduje opuchliznę i pory stają się szersze, niż byłyby normalnie. Ten problem często wiązany jest również z silnym trądzikiem, ale to nie zawsze się sprawdza. Kolejnym czynnikiem wpływającym na pory jest wiek – kiedy się starzejemy, skóra traci elastyczność, a pory się rozszerzają. Tak samo w przypadku ekspozycji na słońce – komórki skóry gromadzą się na brzegach otworków, przez co pory są bardziej widoczne. Pory to również hormonalne lustro – kobiety mogą obserwować rozszerzanie w różnych momentach cyklu, najintensywniej w trakcie miesiączki.

Pory: akcja zmniejszanie!

By zmniejszyć widoczność porów przede wszystkim staraj się utrzymać je w czystości – wystarczy trzymać się najprostszej urodowej rutyny – dwa razy dziennie delikatne oczyszczanie, dodatkowo po wysiłku fizycznym, albo w upalne dni, po to, by sebum nie miało szansy akumulować się w porach. Pamiętaj o peelingu raz w tygodniu -eksfoliacja pomaga usunąć martwe komórki skóry, które zapychają pory i dodatkowo działa zwężająco. Sięgaj też po kremy dedykowane problemowi, sprawią, że twarz wyda się gładsza. Pamiętaj o ochronie przeciw promieniowaniu UV! Twoi przyjaciele to: glinki, kwas salicylowy i migdałowy, retinoidy (poch. witaminy A). A kiedy masz chwilę dla siebie, możesz pozwolić sobie na błyskawiczny okład z plasterków ogórka (15-20 min).

Krycie na ratunek?

Jeśli borykasz się z opisywanym problemem, prawdopodobnie starasz się wszelkimi sposobami zakamuflować problem w codziennym makijażu. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie,jednak powinnaś trzymać się kilku prostych zasad, by nie pogorszyć sytuacji. Po pierwsze trzymaj się kosmetyków niekomedogennych, pozbaaionych oleju i silikonów. Nie mówimy tylko o podkładzie – pamiętaj, że róż i puder oraz wszelkiego typu bronzery i rozświetlacze również powinny mieć przyjazny skład.

pory

1. The Body Shop Vitamin C Microdermabrasion – peeling głęboko oczyszczający z witaminą C

2. Avene Clenance – krem oczyszczający do cery z zatkanymi porami

3. Lirene Dermoprogram – maseczka wygładzająca i zmniejszająca pory

4. Avon Clearskin Pore Penetrating – tonik do cery z rozszerzonymi porami