Popularne włosowe mity. Obalamy i wyjaśniamy

włosowe mity pielęgnacja włosy kosmyki fryzura uroda

W naszej świadomości pokutuje wiele urodowych mitów, które powtarzane każdego dnia zyskują nowe życie. Dzisiaj demaskujemy dla was niektóre z nich, by rozwiać wątpliwości. Jak dbać o włosy, by były naprawdę zdrowe i piękne?

Popularne włosowe mity: jak to jest z tą fryzurą?

Często słyszysz, że częste podcinanie sprawia, że włosy rosną szybciej? To nie do końca tak! Włosy rosną w indywidualnym tempie, ok. 1 cm na miesiąc, czy je podcinasz, czy nie. Mogą rosnąć troszkę szybciej latem, kiedy temperatura stymuluje mieszki włosowe do działania, ale nie ma to nic wspólnego z fryzjerskimi nożyczkami. W końcu podcinając nie ingerujemy w żywą część włosa, a więc w cebulkę… Wpływ na tempo wzrostu mają też hormony, ale jedno jest pewne: dzięki podcinaniu fryzura bez wątpienia wygląda lepiej.  Kolejnym często przytaczanym poglądem jest to, że zmiana szamponu poprawia wygląd włosó w trybie instant. Włosy nie czują różnicy między jedną marką a drugą – reagują na składniki. Nawet jeśli długo używasz tego samego szamponu nie „przyzwyczajają” się.

Obalone i wyjaśnione: włosy pod lupą

Słyszałaś kiedyś o tym, że kiedy wyrywasz jeden siwy włos, w jego miejsce wyrastają dwa? To nieprawda. Warto jednak pamiętać, że wyrywanie siwych włosów, to nie jest dobry dla fryzury zwyczaj – w ten sposób łatwo uszkodzić mieszki i zapoczątkować infekcję. Kolejne mity, które nie mają uzasadnienia to pogląd, że aby dokładnie umyć włosy należy robić to dwa razy pod rząd czy to, że spłukiwanie ich za pomocą zimnej wody dodaje blasku. Wierzysz, że farbowanie włosów w każdym przypadku niszczy? Błąd! Naturalne środki koloryzujące na bazie henny mogą dać więcej pożytku niż szkody. Do poprzednich mitów dochodzi jeszcze ten o końcówkach – czas zdać sobie sprawę z tego, że żaden produkt nie sklei zniszczonych włosów na powrót. Na koniec – szczotkowanie: to nieprawda, że powinnaś szczotkować włosy jak najczęściej. Rob to wtedy, kiedy widzisz, że naprawdę tego wymagają – zbyt częste przeczesywanie może osłabić włosy naruszając cebulki!