Poparzenie słoneczne. Jak złagodzić objawy?

poparzenie słoneczne słońce uroda kosmetyki kremy z filtrem UV

Nadmierne eksponowanie ciała na słońcu to nigdy nie jest dobry pomysł – lepiej zapobiegać niż leczyć, więc przede wszystkim powinniśmy pamiętać o odpowiedniej ochronie – kosmetykach, odpowiednim ubraniu i… cieniu. Niestety, błędy zdarzają się wszystkim i czasami jest tak, że promienie słoneczne wyrządzają nam krzywdę. Jak poradzić sobie ze swędzeniem i zaczerwienieniem, którymi objawia się poparzenie słoneczne? Podpowiadamy, co robić, kiedy taka sytuacja się zdarzy. Powinnaś pamiętać, że każdy taki epizod zwiększa ryzyko zapadnięcia na raka skóry, a nawet jeśli tak poważnych konsekwencji uda się uniknąć, możesz borykać się z nieestetycznymi przebarwieniami. Przeczytaj, jak złagodzić ból i zminimalizować nieprzyjemne objawy.

Poparzenie słoneczne: rozpoznaj pierwsze objawy i działaj

Zmiany nie są widoczne od razu, ale są łatwe do przewidzenia. Jeśli po czasie spędzonym na słońcu zaczynasz odczuwać nasilające się nieprzyjemne dolegliwości takie jak swędzenie czy pieczenie, nie czekaj! Pełne rozwinięcie się dolegliwości to kwestia 4-6 godzin, nie bagatelizuj więc nawet delikatnego zaróżowienia skóry, które wieczorem może przerodzić się w naprawdę dotkliwy problem.

Radzenie sobie z objawami zacznij od letniego (nie zimnego!) prysznica. Po wyjściu bardzo delikatnie osusz skórę i nałóż lekkie mleczko nawilżające lub olejek. Jednorazowa aplikacja nie wystarczy – powtarzaj nakładanie kosmetyku jak najczęściej, pomoże to uniknąć łuszczenia się skóry. Możesz rozważyć sięgnięcie po produkty zawierające witaminę C i E, dzięki stymulowaniu skóry do odnowy zmniejszysz szkody wyrządzone przez słońce. W żadnym wypadku nie drap i nie odrywaj płatków skóry, kiedy ta zacznie się łuszczyć.

Chroń skórę: co jeszcze możesz zrobić?

Poparzenie słoneczne nadwyręża cały organizm, nie tylko powierzchnię skóry, musisz więc pamiętać o tym, by dbać o całe ciało. Pij jeszcze więcej wody, niż zazwyczaj (najlepiej mineralnej, która dodatkowo pobudzi organizm do walki z dolegliwościami). Obserwuj się dokładnie – poparzenie słoneczne może wiązać się z udarem, jeśli zauważysz u siebie oznaki odwodnienia, zmniejszone oddawanie moczu, złe samopoczucie i senność, koniecznie odwiedź lekarza. Jeśli poparzone miejsca bolą i puchną, możesz sięgnąć po delikatne leki przeciwbólowe, jednak zanim to zrobisz, skonsultuj swój wybór z farmaceutą.

Większość poparzeń słonecznych może być wyleczonych w domu. Ale jeśli twoja skóra łuszczy się na powierzchni większej niż 20% powierzchni skóry, wybierz się do przychodni! Pomyśl o objawach jak o ostrzeżeniu: twoje ciało potrzebuje ochrony przed promieniowaniem. Pamiętaj o tym, by nie unikać preparatów z filtrem, odpowiednich ubrań i nie spędzać czasu na pełnym słońcu pomiędzy 10 a 16. Lepszym wyborem będzie cień, w ten sposób przecież też możesz cieszyć się latem :)