Podrażnienia po depilacji. Jak je zminimalizować?

podrażnienia po depilacji skóra uroda depilacja pielęgnacja nawilżanie podrażnienia uroda

Letnia pogoda zachęca do zakładania ubrań odsłaniających ciało, depilacja staje się więc koniecznością. Niestety pozbywanie się włosków nie zawsze jest przyjemne i pozbawione objawów ubocznych. Podrażnienia po depilacji potrafią naprawdę dać w kość – niezależnie od tego, czy sięgasz po maszynkę, depilator, wosk czy krem do usuwania owłosienia. Wysypka, zaczerwienienie, pieczenie – ciężko się ich pozbyć. Zamiast narzekać, kiedy już się pojawią, przyspiesz gojenie i pożegnaj nieprzyjemne objawy, to nie jest takie trudne!

Podrażnienia po depilacji: kiedy maszynka powoduje ból

Używanie maszynki często wiąże się z podrażnieniem skóry, krostkami a nawet miejscowymi infekcjami. Takie infekcje są zazwyczaj powodowane tym, że bakterie lub grzyby z otoczenia dostają się do mieszka włosowego. Najpopularniejsze objawy to zaczerwienienie skóry, stan zapalny i łuszczenie. Ropne krostki zwalczysz aplikując miejscowo maść z zawartością antybiotyku lub antyseptyczny krem przeciw podrażnieniom odpieluszkowym dla niemowląt. Jeśli zdecydujesz się na antybiotyk, warto zasięgnąć w tej sprawie rady farmaceuty. Wszelkie inne podrażnienia spowodowane miejscowym naruszeniem naskórka możesz wyleczyć balsamami i żelami z zawartością aloesu. Co robić, by ich uniknąć? Przede wszystkim posmaruj nogi silnie nawilżającym balsamem przed goleniem, to zapobiegnie uszkodzeniom skóry (stanie się bardziej napięta i elastyczna). Jeśli twoja skóra jest podatna na podrażnienie warto zmienić kierunek golenia – zamiast robić to przeciwnie do kierunku wzrostu włosa, spróbuj golić zgodnie z nim.

Pieczenie i wysypka: efekt uboczny kremu i wosku

Jeśli podrażniłaś skórę za pomocą plastrów woskowych, zanurz bawełnianą ściereczkę w chłodnej wodzie i zrób okład w miejscach, które bolą i są zaczerwienione. Przytrzymaj okład na miejscu przez 15 minut, a potem nałóż na ten obszar łagodzący żel lub balsam. Krem do depilacji również może wywołać wysypkę i swędzące podrażnienia – tu lekarstwem może okazać się również chłodna woda. Podrażnienia po depilacji może złagodzić również balsam do ciała z zawartością wazeliny kosmetycznej, który dodatkowo uchroni cię przed przesuszeniami. Podrażnienie po woskowaniu możesz też pokonać za pomocą aplikowanego na powierzchnię skóry oleju z pestek winogron.