Pielęgnacja paznokci. Zadbaj o kształt!

pielęgnacja paznokci dłonie paznokcie uroda pilnik do paznokci kształt paznokci

Choć wydaje się, że nadawanie kształtu paznokciom – a więc właściwe piłowanie i obcinanie, jest banalną czynnością, wiele z nas narzeka na to, że nie potrafi robić tego właściwie. Jak radzić sobie z nieprzewidzianym łamaniem? Pielęgnacja paznokci nie musi być problemem! Przekonajcie się!

Pielęgnacja paznokci: jak skracać?

Ten etap nadawania płytce pożądanego kształtu przysparza nam najwięcej przykrych niespodzianek – na pewno wiele razy zdarzyło ci się, że podczas przycinania paznokieć po prostu pękł. Jak tego uniknąć? Powinnaś przede wszystkim właściwie przygotować twoje dłonie do zabiegów pielęgnacyjnych – zanim weźmiesz w dłoń obcinacz, cążki lub nożyczki przez kilka minut mocz dłonie w ciepłej wodzie. Dzięki temu paznokcie zmiękną, staną się bardziej „plastyczne” i zdecydowanie mniej podatne na poważne pęknięcia. Możesz też zdecydować się na ich skracanie po kąpieli. Powinnaś przycinać płytkę ostrożnie, zwracając szczególną uwagę na to, by nie odsłaniać zbyt mocno opuszek (nie tylko nie będzie to dobrze wyglądać, może też być bolesne!). Powinnaś pozostawić przynajmniej 1 mm płytki wystający poza granicę palca. Obcinanie najlepiej zaczynać od zewnętrznych krańców. Na tym etapie najlepiej nadać im prostą formę – dokładny kształt wypracujesz piłując. Przy doborze akcesoriów do obcinania paznokci zwracaj uwagę przede wszystkim na to, czy są odpowiednio ostre i nie będą miażdżyć płytki.

Ale co z pilnikiem?

Jeżeli twoje paznokcie nie są bardzo długie i nie wymagają radykalnego wyrównywania z powodu łamania, najlepiej po prostu je piłować. w ten sposób zminimalizujesz ryzyko uszkadzania płytki. Na rynku jest kilka typów pilników – papierowa, szklane i tradycyjne – metalowe. Szklane pilniki wyjątkowo skutecznie pozwalają unikać rozdwajania, więc jeśli zdarza ci się to, warto zamienić pilnik na wykonany ze szkła. Zanim zaczniesz piłować płytkę, upewnij się, że jest całkowicie sucha. Wybierz kształt, jaki chciałabyś nadać paznokciom – najlepiej dostosować je do kształtu w jaki układają się skórki u jego nasady – możesz opiłować płytkę owalnie, w kształt migdała, na okrągło (wtedy, kiedy są krótkie), kwadratowo, pół-owalnie lub z ostrym, ekstrawaganckim zakończeniem.

1. Jeśli wybrałaś owal, staraj się nadać paznokciom jajowaty kształt, prowadząc pilnik pod kątem. Owal najlepszy jest dla krótkich palców, ponieważ optycznie je wydłuża.

2. Okrągłe paznokcie są najlepszym wyborem dla osób, które wolą, by ich paznokcie były krótkie ze względu na codziennie wykonywane czynności – by idealnie je wypiłować zacznij od kwadratowego kształtu, który stopniowo zmienisz, podążając za kształtem opuszek.

3. Kwadrat to najtrafniejszy wybór dla paznokci o szerokiej i długiej płytce (inne mogą wyglądać karykaturalnie). By osiągnąć ten kształt piłuj paznokcie w jednym kierunku, nie zmieniając kąta piłowania. Na koniec delikatnie opiłuj boki pozbywając się ostrych zakończeń. Pół-owalna płytka będzie równa, kiedy zaczniesz od owalnego kształtu, a potem spiłujesz końcówki trzymając pilnik prosto (kształt idealny dla większości dłoni).

4. Paznokcie w formie migdałów to najbardziej klasyczny wybór. Najpierw opiłuj boki pod kątem, na koniec dostosuj końce paznokci tak, by pozbyć się wrażenia ostrego kształtu.

5. Ostro zakończone płytki to ekstrawagancki element stylizacji wielu gwiazd, by uzyskać taki efekt mocno spiłuj boki paznokcia (by skosy były równe, możesz zaznaczyć środek płytki).