Pielęgnacja: jak dbać o skórę?

jak dbać o skórę pielęgnacja skóra nawilżanie uroda nawodnienie

Dlaczego powinnyśmy bezwzględnie dbać o skórę? Przede wszystkim dlatego, że chroni ona całe nasze ciało. Pielęgnacja skóry wcale nie musi być czasochłonna i trudna – to bardziej kwestia dobrych nawyków, które wchodzą w krew jak mycie zębów. Mamy dla Was cztery podstawowe wskazówki  ułatwiające pielęgnację skóry, by była zdrowa i służyła ciału jak trzeba.

1. Ograniczaj słońce!

Miliony razy dociera do nas komunikat o szkodliwości słońca – rak skóry to jednak nie „straszak”, o którym można zapomnieć, a realne zagrożenie. Warto więc chronić skórę przed słońcem nie tylko w lecie, by uniknąć poważnych schorzeń, ale także zmarszczek, piegów, zmian pigmentacyjnych i nieestetycznych plam oraz przesuszeń. Nieważne, że zbliża się zima! Za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu, pamiętaj o kremie ochronnym – skóra będzie wyglądać świeżo i promiennie każdego dnia!

2. Dbaj o nawodnienie!

Jak dbać o skórę? Od wewnątrz. Utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry jest kluczowe dla jej kondycji – w ten sposób nie narażasz się na łuszczenie i pękanie. Obok kosmetyków nawilżających aplikowanych an dzień i na noc, koniecznością jest picie odpowiedniej ilości wody. Nawilżanie kosmetykami też powinno odbywać się w odpowiedni sposób – najlepiej zaraz po prysznicu, kiedy skóra jest rozgrzana i dobrze absorbuje substancje z kosmetyku. A jak unikać przesuszenia? Przede wszystkim odstaw kosmetyki zawierające SLS, czyli składnik, który odbiera skórze naturalne nawilżenie. Zrezygnuj z długich gorących kąpieli na rzecz prysznica, który potrwa od 5 to 10 minut.

3. Jak dbać o skórę? Delikatnie!

Mamy na myśli delikatne produkty pozbawione drażniących substancji. Jasne, że regularne oczyszczanie skóry jest kluczowe dla utrzymania jej w zdrowiu – w ten sposób pozbywamy się brudu, bakterii i martwych komórek. Ale! Szorowanie skóry powoduje podrażnienia a nawet mikrouszkodzenia naskórka. Jak więc ją oczyszczać? Dwa razy dziennie, za pomocą ciepłej wody i delikatnego kosmetyku. Masuj ją ściereczką, wycierając, a kiedy nakładasz krem nie wcieraj go, tylko wklepuj!

4. Zaprzyjaźnij się z Twoją skórą!

Przede wszystkim codziennie się jej przyglądaj – wszystkie nowe i niepokojące zmiany, jak dziwne piegi, zmiany pigmentacyjne, krostki mogą być powodem do niepokoju. Problemem mogą być zwłaszcza „pieprzyki” – jeśli zauważysz, że są podrażnione, lub zmieniają kolor, wybierz się do lekarza. Podobnie traktuj wszystkie wysypki i objawy zapalne. Kompleksowe dbanie o skórę to w końcu jedyny, niezawodny sposób na jej zdrowie :)