Pielęgnacja cery w chłodne dni

Pielęgnacja cery sucha skóra cera twarz nawilżanie ciało uroda kosmetyki

Skóra w chłodne dni cierpi szczególnie – mimo, że ochładzająca się pogoda nie jest niczym nienormalnym i sytuacja powtarza się każdego roku, przełom października i listopada to czas, kiedy cera jest szczególnie podatna na podrażnienia. Jak sobie z tym radzić?

Sucha skóra: zidentyfikuj symptomy

Najbardziej oczywiste sygnały tego, że Twoja skóra padła ofiarą przesuszenia to przede wszystkim odczuwalny dyskomfort i ściągnięcie. Jeśli widzisz, że cera stała się szorstka, zaczerwieniona, a ponadto łuszczy się i pęka, to znak, że czas zacząć działać. Zwłaszcza, że w poważniejszych przypadkach naskórek może miejscami pękać, a nawet krwawić (dotyczy to nie tylko skóry twarzy, ale także tej na dłoniach!).

Dlaczego tak się dzieje?

Jesienne słońce i suche powietrze zwyczajnie odwadnia skórę. Zdarza się to szczególnie często w chłodniejszych miesiącach, ponieważ powietrze jest zdecydowanie mniej nawilżone. Dla jednych problem przesuszenia cery może być prawie niezauważalny, dla innych bardzo dotkliwy – problem może być na przykład dziedziczny lub pogłębiać się z wiekiem.

Pielęgnacja cery: jak to robić?

Wypróbuj dostępne w aptekach silnie nawilżające humektanty przeznaczenia dermatologicznego – są dostępne bez recepty, często niedrogie, a ich oczywistą przewagą jest brak konserwantów i substancji drażniących. Wybieraj takie kosmetyki, które nie zawierają sztucznych substancji zapachowych ani barwników. Powinnaś przyjrzeć się także mydłu, którego używasz na co dzień – odstaw takie o działaniu dezodoryzującym i antybakteryjnym – mogą podrażniać skórę. Wybieraj preparaty myjące z zawartością kremów lub olejków. Unikaj długich, gorących kąpieli i zrezygnuj z nich na rzecz krótszych pryszniców. Po każdym myciu twarzy i ciała nawilżaj je odpowiednio – możesz przetestować olejki. Używaj mechanicznego nawilżacza powietrza lub ceramicznych „nawilżaczek” do zawieszenia na kaloryferze. Poduszka, która dotyka twarzy powinna być wykonana z naturalnego, delikatnego dla skóry materiału. Dbaj także o bogatą w tłuszcze dietę, Twoja cera Ci podziękuje!