Pielęgnacja cery niedoskonałej: zwróć uwagę na te składniki!

pianka do włosów najlepsza pianka do włosów utrwalenie fryzury

Wszystkie znamy najbardziej podstawowe zasady dbania o zdrową cerę – oczyszczanie, odżywianie i ochroną. Ale niektóre sekrety, na których powinna być oparta pielęgnacja cery wykraczają poza popularne mądrości. Porady, które prezentujemy to w dużej części rady dermatologów i kosmetologów, warto je wypróbować, by poczuć różnicę.

Nawilżaj, nawilżaj, nawilżaj – nawet jeśli Twoja cera nie jest doskonała

Nawet te z nas, które na co dzień borykają się z trądzikiem i niedoskonałościami nie powinny zapominać o regularnym i rzetelnym nawilżaniu. Dlaczego to ważne? Przede wszystkim dlatego, że odwodniona skóra jest podrażniona, a sygnał o tym, że z cerą jest coś nie tak dociera do komórek odpornościowych i odwraca ich „uwagę” od leczenia niedoskonałości. Mechanizm jest dość prosty, ale łatwy do odwrócenia. Zamiast nadmiernie oczyszczać i nadwyrężać cerę, postaw na odpowiednie nawilżenie – dzięki temu łuszczące się mikrofragmenty naskórka nie będą zatykać porów, a stan skóry poprawi się. Jaki nawilżacz wybierać? Do skóry z niedoskonałościami najlepszy będzie pozbawiony oleju, oparty na wodzie.

Znajdź właściwy retinoid, będzie gładko!

Kremy z zawartością witaminy A i pochodnych, znane na rynku kosmetycznym jako retinoidy, to nieoceniona pomoc w walce z zanieczyszczonymi porami, zmianami pigmentacyjnymi i nierówną teksturą skóry. Jedyną ich wadą jest to, że – zwłaszcza te wysoko stężone – mogą podrażniać skórę i powodować pieczenie oraz łuszczenie. Używaj tego typu kosmetyków nie częściej niż dwa razy w tygodniu, najlepiej na noc, początkowo buduj tolerancję na produkt używając delikatnych wariantów. Składniki, których możesz szukać na etykietach drogeryjnych to: retinol, retinal, retinaldehyde lub retinyl palmitate. Produkty, w których możesz je znaleźć to serum, krem lub żel oczyszczający.

Zaufaj roślinom, czyli naturalna pielęgnacja cery

 

Zwłaszcza te z nas, które mają delikatną skórę, powinny sięgać po składniki roślinne – zanim zaczną wszystkie bolączki kurować silnymi i dostępnymi bez recepty maściami, które mimo wszystko nie są obojętne dla skóry. Najważniejsze sześć składników, na które warto zwrócić uwagę to: owies, złocień, lukrecja, aloes, rumianek i ostryż. Są szczególnie pomocne dla wszystkich cierpiących na problemy naczynkowe i trądzik różowaty.

Warto przyjrzeć się właściwym składnikom, dbanie o cerę będzie łatwiejsze! :)