Pękające usta: pozbądź się problemu!

pory zwężanie porów sposoby na zmniejszenie porów jak zmniejszyć widoczność porów

Pękające usta to problem, który zaczyna nam doskwierać z końcem lata, kiedy robi się chłodno, a powietrze w  jest bardzo suche. Nasze ciało przykrywamy dodatkowymi warstwami ubrania, a usta cały czas narażone są na działanie pogody – z czasem zaczynają pękać, a zmęczona skóra łuszczy się i piecze. Jak poprawić

Co robimy przeciwko przeciwko ustom?

Choć kiedy otacza nas suche powietrze, odruchowo zwilżamy usta językiem, warto ten odruch powstrzymać – to pierwszy „pogarszacz” stanu naszych ust – ślina zawiera kwasy, które wysuszają i nadwyrężają skórę na wargach. Po drugie, spróbuj powstrzymać się od odrywania płatków wysuszonej skóry, jeśli problem się już rozwinął – unikniesz ranek i krwawienia, a problem szybciej zniknie. Pamiętaj, że ogrzewane pomieszczenia odwadniają, pij więc więcej wody, a wpłynie to dobrze również na twoje usta, które są wrażliwe i często pierwsze cierpią z powodu niedostatecznego nawodnienia.

Pękające usta: zadbaj o nie!

Po pierwsze: peelinguj!

Możesz sięgnąć po gotowe preparaty, albo wykonać peeling domową metodą (mieszając np. miód i cukier), masuj usta okrężnymi ruchami, a będą delikatne i szybciej się zregenerują. Możesz do tego celu użyć także miękkiej szczoteczki do zębów.

Po drugie: chroń i natłuszczaj!

Czytaj etykiety balsamów i pomadek ochronnych – wybieraj kosmetyki, które zawierają masło shea, wosk pszczeli, oleje kokosowy czy migdałowy. Warto znaleźć produkt z dodatkiem gliceryny i witaminy E. Na noc możesz również aplikować na usta olejek w wersji solo.

Po trzecie: zapobiegaj!

Zwróć uwagę na swoją dietę – w sezonie jesiennym włącz w nią więcej witamin. Wybieraj również delikatne pasty do zębów – inwazyjne składniki mogą, przenosząc się na pianie, podrażniać twoje usta. Jeśli to możliwe nawilżaj pomieszczenia w których spędzasz czas.

Po czwarte: pamiętaj o zagrożeniach!

Jeśli palisz papierosy lub często żujesz gumę, może to pogarszać kondycję twoich ust. Kiedy problem jest wyjątkowo nasilony pomyśl, czy nie jest spowodowany alergią na jakiś kosmetyk, albo nie jest efektem ubocznym stosowania leków. A kiedy mimo dbania o usta, problem nie znika – wybierz się do lekarza – pękające usta mogą zwiastować choroby o podłożu dermatologicznym albo cukrzycy.

Warto dbać o usta, to przecież jedna z naszych najbardziej widocznych wizytówek :)