Pędzle do makijażu – jak je czyścić?

pędzle do makijażu czyszczenie konserwacja mycie

Pędzle do makijażu to akcesoria bardzo popularne i niezbędne do codziennego poprawiania urody. Choć używamy ich codziennie, bardzo często zapominamy o prawidłowym czyszczeniu, a to duży błąd, który może poskutkować niechcianymi niespodziankami na twarzy. Fakty są okrutne – jeśli pomijamy czyszczenie pędzli cząsteczki sebum zmieszane z resztkami kosmetyków stają się doskonałą pożywką dla bakterii. Brzmi źle, prawda? Ale jak właściwie prawidłowo dbać o pędzle do makijażu?

Pędzle do makijażu – prawidłowe nawyki

Aby uniknąć namnażania się bakterii pędzle do nakładania kosmetyków oleistej konsystencji: podkładu, korektora i pomadki powinnaś czyścić jak najczęściej. Przy cerze z problemami powinnaś znaleźć na to czas nawet codziennie. Możesz zaopatrzyć się w specjalny spray lub szampon do odkażania pędzli, albo umyć je delikatnym dziecięcym szamponem, uważając by nie naruszyć ich naturalnego kształtu i nie naruszyć włosia. Bardzo ważne jest by wodą polewać jedynie włosie, omijając okolicę w której styka się ono z trzonkiem – możemy sprawić, że pędzel rozklei się. Czyść swoje pędzle pod bieżącą wodą, do momentu, kiedy ta spływająca z włosia będzie zupełnie czysta (możliwe, że konieczne będzie powtarzanie mycia kilkakrotnie). Pędzle do aplikacji kosmetyków suchych, takich jak róż, rozświetlacz, czy bronzer możemy czyścić odrobinę rzadziej, dobrze robić to raz w tygodniu (przy cerze problemowej – częściej).

O czym nie zapominać?

1. Myjąc pędzle pamiętaj, by nie obchodzić się z włosiem zbyt gwałtownie – delikatnie aplikuj spieniony szampon dłonią i równie delikatnie spłucz kosmetyk.

2. Nie wycieraj agresywnie włosia w ręcznik! Pędzle do makijażu możesz delikatnie odcisnąć w kawałek ręcznika papierowego i to zupełnie wystarczy.

3. Pamiętaj by uprane pędzle suszyć albo włosiem w dół, zawieszone, albo w pozycji leżącej, tak by się nie odkształciły. Pozwól im też wyschnąć całkowicie!

4. Pędzle z włosia naturalnego możesz też czyścić wodą z dodatkiem szarego mydła.

5. Pędzle do pudru i różu możesz dezynfekować spirytusem (spryskać), by uniknąć rozwoju bakterii.

6. Nie przyspieszaj suszenia pędzli na kaloryferze, słońcu lub przy użyciu suszarki – to zbyt inwazyjna metoda pielęgnacji, możesz uszkodzić włosie i rozpuścić klej w trzonku.

6. Nie wykręcaj upranego pędzla! Strzepnij i pozostaw do wyschnięcia, a nie straci on niepotrzebnie włosków.

Zadbane pędzle to w końcu same korzyści :)