Paznokcie: jak bez wysiłku sprawić, by były piękne?

paznokcie zadbane paznokcie jak dbać o paznokcie w domu

Tak jak nowa fryzura czy zdrowa dieta, dobrze zadbane paznokcie są integralną częścią atrakcyjnego wyglądu- takiego, który działa na naszą korzyść zarówno na społecznej, jak i biznesowej płaszczyźnie. Niestety, eksperci są zdania, że podobnie jak kobiety, także mężczyźni padają ofiarą mitów i przesądów dotyczących pielęgnacji paznokci. Aby pomóc ci właściwie zadbać o ten element, przygotowaliśmy kilka porad, które sprawią, że będziesz cieszyć się zdrowymi, estetycznymi paznokciami.

NIE WYCINAJ I NIE PODRAŻNIAJ SKÓREK

Niezależnie od tego, czy o twoje paznokcie dba profesjonalista,  czy robisz to samodzielnie, zasadą numer 1 jest zostawienie skórek w spokoju! Naskórek jest naturalną barierą przed grzybami czy bakteriami, dlatego nie warto jej uszkadzać. Zniszczenie jej nie tylko sprawi, że skórki będą wyglądać gorzej- zaczerwienione i spuchnięte- ale także może spowodować infekcję, która prowadzi do trwałego uszkodzenia paznokcia. Wycinanie skórek jest największym zagrożeniem, ale ich odsuwanie także powoduje problemy.

PAZNOKCIE NIE TYLKO U RĄK, CZYLI NIE ZAPOMINAJ O STOPACH

Eksperci uważają, że paznokcie u stóp są bardziej podatne na problemy ze względu na niedbały pedikiur. Ponieważ stopy najczęściej są schowane w środku buta- w ciemnym, wilgotnym środowisku, ryzyko wystąpienia grzyba jest bardzo duże. Regularnie wykonuj pedikiur, nie dopuszczaj do dłubania pod paznokciem czy wokół skórki, dodatkowo pamiętaj, by obcinać je prosto, a nie pod kątem, bo to zwiększa prawdopodobieństwo wrastania paznokcia, co może być bolesne a nawet przerodzić się w infekcję.

OSTROŻNIE Z DETERGENTAMI!

O ile zdrowe jest regularne mycie rąk, zbyt częsta higiena może zniszczyć twoje paznokcie. Jeśli wykonujesz zawód, w którym wielokrotne mycie dłoni jest obowiązkowe, zalecane jest używanie kremu nawilżającego i wcieranie większej jego warstwy wokół skórek kilka razy dziennie. Co więcej, większość kobiet dokładnie wie, kiedy szampon, którego używa nie współgra z jej włosami. Wiele jednak nie wie, że kosmetyk ten powinien też „pasować” naszym paznokciom. To, jak mówią eksperci, szczególnie sprawdza się w przypadku szamponów do włosów przetłuszczających się, które przeznaczone są do usuwania lipidów i innych naturalnych olejów ze skóry głowy. Jeśli więc twoje paznokcie są bardzo suche i używasz jakiegokolwiek produktu, który usuwa oleje, istnieje szansa, że tym samym wysuszasz swoje paznokcie.

OGRANICZ PROFESJONALNY manicure

Chociaż ciężko jest oprzeć się luksusowi skorzystania z profesjonalnego zabiegu pedicure czy manicure, ostatnie badania pokazały, że osoby, które często się im poddają są bardziej narażone na suchość i łamliwość paznokci. Lekarze uważają, że kontakt z większością chemikaliów i silnymi składnikami to tylko jedna strona medalu. Kobiety, które często mają robiony profesjonalny manicure, cierpią na chroniczne infekcje płytki paznokcia, objawiające się obrzmiałymi, zaczerwienionymi obszarami. Kiedy patrzysz bokiem na swój palec, przestrzeń wokół paznokcia powinna być płaska. Jeśli jest obrzmiała, to dowód na obecność infekcji. Jednym ze sposobów na zredukowanie problemu jest zabranie do kosmetyczki swoich własnych narzędzi, co z pewnością zmniejszy ryzyko powstania schorzenia.

paznokcie

1. Orly Cuticle Oil+ – olejek do skórek

2. Essence Studio Nails – preparat do usuwania skórek

3. Gehwol med. – maść na paznokcie i skórki

4. Scholl Foot&Nail Cream – krem nawilżający do stóp i paznokci