Odżywka do włosów na zimę: wybieraj dobrze!

Odżywka do włosów - zimowa regeneracja kosmyków

W zimie włosy narażone są na więcej niszczących czynników niż w pozostałych częściach roku. Warto więc pochylić się odrobinę dłużej nad wyborem kosmetyków, które naprawdę odpowiadają na potrzeby Twojej fryzury. Podstawą jest odżywka do włosów – bez niej w zimie ani rusz!

Odżywka do włosów: zacznij od diagnozy

Zanim wybierzesz odpowiednią odżywkę, powinnaś wiedzieć co ten produkt robi dla Twoich włosów. Odżywek używa się zaraz po myciu głowy, a ich zadaniem jest przywrócenie nawilżenia utraconego przez stosowanie szamponu. Wygładzają one także łuski włosa i wyrównują w nich poziom pH, co w rezultacie zmniejsza plątanie włosów, zwiększa połysk i sprawia, że kosmyki są bardziej podatne na stylizację. Używanie odżywki jest ważne dla wszystkich rodzajów włosów, jednak nie każdy kosmetyk będzie odpowiedni dla twojego typu.

Zasada jest taka: szampon powinien być wybrany na podstawie kondycji twojego skalpu, zadaniem odżywki natomiast jest poprawa stanu włosów. Tym samym, jeśli problemem jest przetłuszczająca się głowa i suche końcówki (co jest powszechnym zjawiskiem), wybierz szampon, który dedykowany jest do przetłuszczającego się skalpu i odżywkę, która nawilży suche końce. Dlaczego? Ponieważ tak jak w przypadku twarzy, leczenie problemu przetłuszczającej się skóry głowy zaczyna się od odpowiedniego oczyszczenia. Przywrócenie właściwego nawilżenia włosom jest możliwe przez wybór odpowiedniej odżywki, a zadanie ułatwi ci odpowiedzenie sobie na pytania: czy twoje włosy są suche, zniszczone lub łamliwe? Czy są przetłuszczone, słabe, a może pozbawione blasku?

Włosy cienkie i przetłuszczające się

Jeśli twoje włosy mają tendencję do przetłuszczania, możesz dojść do wniosku, że odżywka tylko pogarsza ich kondycję. Jednak istnieją preparaty przeznaczone do tego rodzaju włosów, wystarczy tylko wybrać właściwy, kierując się następującymi zasadami:

  • Unikaj odżywek, które nawilżają, wygładzają lub są stworzone do kręconych włosów. Takie preparaty za bardzo nawodnią i tym samym osłabią włosy. Na etykietach szukaj informacji, które mówią o zwiększaniu objętości  czy wzmacnianiu. Dodatek protein także dobrze działa na przetłuszczające się włosy. Te produkty mniej nawilżają i są bardziej skuteczne w usuwaniu nadmiernej ilości oleju.
  • Nakładając odżywkę unikaj kontaktu produktu ze skalpem. Nałóż małą ilość na środkową część/ końce włosów (tzw. koński ogon) i pamiętaj, by poświęcić odpowiednią ilość czasu na spłukiwanie. Bardzo często bowiem przetłuszczone włosy są efektem niewłaściwie spłukanej odżywki, dlatego na tę czynność poświęć przynajmniej 30 sekund.
  • Jeszcze zanim zastosujesz odżywkę, spędź chwilę na dowiedzeniu się, jak prawidłowo myć twój rodzaj włosów. Jeśli są one cienkie i przetłuszczające się, spróbuj najpierw nałożyć odżywkę, a dopiero potem użyj szamponu.

Włosy suche, zniszczone lub łamliwe

Kiedy twoje włosy są suche, zniszczone, a nawet łamliwe w dotyku, wybór odpowiedniej odżywki może zepsuć ci dobry humor. Ważne, by wybrać produkt, który zapobiegnie przyszłym uszkodzeniom. Unikaj wzmacniających czy zwiększających objętość kosmetyków. Do włosów, które są delikatnie przesuszone szukaj odżywek które nawilżają, wygładzają czy są dedykowane do włosów kręconych (szczególnie, jeśli twoje też się kręcą). Te kosmetyki są doskonałe do utrzymania nawilżenia bez zbędnego obciążania. Jeżeli natomiast twoje włosy są bardzo suche, zniszczone i łamliwe, wybieraj odżywki o mocniejszym działaniu. Szukaj produktów regenerujących, kontrolujących skręt i puszenie i takich, które chronią przed uszkodzeniami powstałymi pod wpływem temperatury. Do włosów suchych i zniszczonych wybieraj odżywki o konsystencji pianki lub w sprayu, nie obciążą one tak włosów jak te w formie balsamu.

Włosy mogą być piękne i zdrowe, nawet w zimie! :)