Oczyszczanie twarzy – 7 najczęstszych błędów

kwas hialuronowy jak działa nawilżanie skóry

Oczyszczanie twarzy to jedna z najprostszych czynności urodowych, prawda? Okazuje się jednak, że niektóre nawyki mogą powodować takie problemy skórne jak suchość, podrażnienie, przetłuszczanie, a także powstawanie wyprysków. Poniżej przygotowaliśmy listę 7 błędów, które najczęściej popełniamy przy myciu twarzy. Sprawdźcie, czego unikać!

Oczyszczanie twarzy – lista urodowych grzeszków

1. Wybór nieodpowiedniego kosmetyku.

Odpowiedni produkt do oczyszczania twarzy powinien całkowicie usunąć brud, makijaż i zanieczyszczenia, ale nie pozbywać się zdrowych komórek skóry i naturalnie występujących olejów. Znajdź kosmetyk, który nie jest zbyt delikatny (będziesz musiała przemyć twarz dwukrotnie) i zbyt ostry (spowoduje zaczerwienienia, podrażnienia i ściągnie skórę)

2. Nadmierne oczyszczanie.

Zazwyczaj przemywanie buzi 1 – 2 razy dziennie wystarczy, a nadmierne oczyszczanie twarzy spowoduje podrażnienia prowadzące do… nadprodukcji sebum. Jeśli nie nakładałaś makijażu, kremu z filtrem UV i nie pociłaś się bardzo w ciągu dnia, możesz pominąć oczyszczanie kosmetykami i przemyć buzię letnią wodą. Pozwolenie skórze na chwilę wytchnienia przyniesie wiele korzyści.

3. Niewłaściwa temperatura wody.

Mit: Gorąca woda otwiera pory, zimna je zamyka. Oczyszczanie twarzy gorącą wodą z pewnością jest przyjemne, ale może też uszkodzić naturalne oleje ochronne i prowadzić do nadmiernego wysuszania lub nadprodukcji sebum. Letnia woda oczyści skórę delikatnie i przy tym dokładnie.

4. Nadmierne złuszczanie.

Złuszczanie skóry to pomocna czynność, która usuwa z niej martwe komórki, tu kluczem jest umiar. Poprzestań na ziarnistych peelingach (dobrą opcją będzie cukrowy i te owocowe) i wykonuj zabieg 2 – 3 razy w tygodniu.

5. Niewłaściwe przemywanie twarzy.

Zapominanie o przemywaniu twarzy prowadzi do gromadzenia się zanieczyszczeń, które powodują pory i suchość skóry. Przemywaj całą twarz wodą, nawet jeśli rano bardzo się spieszysz a wieczorem jesteś bardzo zmęczona. Linia żuchwy, włosów i nos to najczęściej zaniedbywane miejsca. Zmień to!

6. Stosowanie podrażniających składników.

Przysłuż się skórze i unikaj podrażniających składników kosmetycznych, takich jak zapachy, barwniki i sztuczne konserwanty jak parabeny. Zawsze uważnie czytaj skład produktu do oczyszczania.

7.  Wycieranie twarzy ręcznikiem.

Zamiast trzeć, dociskaj ręcznik do twarzy. Tarcie szarpie skórę, co może uszkodzić elastynę. Nie sięgaj też po pierwszy lepszy ręcznik – zapobiegniesz rozprzestrzenieniu się bakterii na świeżo oczyszczoną skórę. Na wycieranie przemytej buzi przeznacz mały, miękki ręczniczek.

Dopełnij oczyszczanie – nawilżaj!

By zwiększyć wchłanialność kremów nawilżających, nakładaj je zaraz po oczyszczeniu buzi, kiedy ta wciąż jest wilgotna. Zwlekanie z aplikacją produktów nawilżających do momentu, aż skóra wyschnie, utrudnia wsiąkanie w głąb cery składników aktywnych zawartych w serum czy kremach.

Oczyszczanie twarzy jest prostą czynnością, a mając na uwadze nasze porady, stanie się jeszcze łatwiejsze! Do dzieła :)