OCM – oczyszczanie skóry olejami. Jak działa?

ocm oczyszczanie skóry olejami olej arganowy olej migdałowy

Tak, jak kontrowersyjne mycie włosów za pomocą odżywki, wiele emocji w urodowym świecie wywołuje OCM (ang. Oil Cleansing Method), czyli nic innego niż oczyszczanie cery za pomocą olejów. Do wymienianych korzyści zalicza się przede wszystkim skuteczne pozbywanie się z cery zanieczyszczeń, działanie antybakteryjne olejów oraz bardzo skuteczny demakijaż a ponadto poprawę krążenia i uregulowane wydzielanie sebum. Ale jak to właściwie działa?

OCM – dlaczego działa?

Zasada i uzasadnienie są nad wyraz prostei oparte na podatwowej chemii: podobne substancje rozpuszczają podobne, co sprowadza się do tego, że olejek lepiej poradzi sobie z sebum i kosmetykami na bazie tłustych substancji niż woda. Ta zasada sprawdza się fantastycznie w przypadku kosmetyków wodoodpornych, na pewno warto spróbować :)

Wybór oleju i proporcje

Wariantów OCM jest tyle, ile entuzjastek, ale najbardziej tradycyjna odsłona obejmuje olej rycynowy, olej bazowy oraz czystą ściereczkę i bieżącą wodę. Olej rycynowy jest polecany jako obowiązkowy składnik czyszczącej mieszanki przede wszystkim dlatego, że wykazuje właściwości czyszczące. Z drugiej strony, ze względu na to, że w dużej ilości może wysuszać potrzebujemy oleju bazowego w większej ilości i tu mamy już dowolność. Możemy sięgnąć po: oliwę z oliwek, olej z awokado, olej ze słodkich migdałów, olejek z orzecha brazylijskiego, olej jojoba, oliwkę dla dzieci i wiele, wiele innych. Należy tylko modyfikować udział oleju rycynowego w zależności od typu cery – ok. 30% dla cery tłustej, 20% dla normalnej i 10% dla suchej.

Jak to robić? Instrukcja

1. Nakładamy olej na nieoczyszczoną wcześniej (by uniknąć podrażnienia przez detergenty) cerę i dokładnie masujemy twarz dłońmi.

2. Moczymy bawełnianą ściereczkę w wodzie (osoby z problemami naczynkowymi i trądzikiem powinny kontrolować, by woda nie była zbyt gorąca, w pozostałych przypadkach powinnyśmy nagrzać ściereczkę, ale tak, by temperatura była komfortowa) i nakładamy ją na twarz do wystygnięcia – czynność powtarzamy do momentu, kiedy olej będzie już mało wyczuwalny. 3.

3.Namoczoną ściereczką delikatnie ściągamy resztki olejowej mieszanki z twarzy i gotowe. Na koniec zaaplikuj ulubiony krem, albo olejek do twarzy.

UWAGA: Jeśli masz na twarzy aktywne zmiany trądzikowe i obawiasz się rozprzestrzeniania ich z powodu przenoszenia bakterii, zamiast ściereczki użyj ręcznika papierowego albo chusteczki higienicznej, a twarz delikatnie (!) rozgrzej nad miseczką ciepłej (ale nie gorącej) wody.

OCM – dodatkowe informacje

Choć w założeniu metoda nadaje się do stosowania przy każdym typie cery, należy uważać z nią, jeśli masz problemy z naczynkami i bardzo nasilonym trądzikiem. Najlepiej stosować ją wieczorem, w celu usunięcia zanieczyszczeń i makijażu, a jeśli zdarzy się tak, że po zastosowaniu pojawią się zmiany na skórze należy albo zmienić stosowany olejek, albo całkowicie z niej zrezygnować. Spróbujesz? :)

ocm

1. Alterra Massageol Mandel&Papaya – olejek migdałowo-papajowy

2. Nivea – delikatna oliwka pielęgnacyjna dla dzieci z olejkiem migdałowym

3. Hipp – oliwka pielęgnacyjna dla dzieci

4. Bielenda – drogocenny olejek awokado 3w1