Ochrona włosów przed słońcem. Jak zapobiec zniszczeniom?

ochrona włosów przed słońcem włosy fryzura pielęgnacja uroda

Ochrona włosów przed słońcem to kwestia, o której często zapominamy, kiedy wiosenna aura na dobre gości za oknem. Z pewnością każda z nas marzy o nadejściu słonecznej pory, kiedy możemy wreszcie porzucić noszenie kurtek i grubych swetrów na rzecz lżejszych ubrań. Zapewne doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że działanie promieni słonecznych niesie za sobą zarówno korzyści jak i negatywne skutki. Pamiętamy wtedy o filtrach przeciwsłonecznych, które chronią naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, ale czy wiemy o tym, jak ważna jest ochrona włosów w taką pogodę?

Włosy zniszczone przez słońce

Kiedy twoje włosy są długotrwale wystawione na słońce, działanie promieni UVA i UVB może zniszczyć zewnętrzną powłokę kosmyków. Oznaki zniszczenia włosów przez słońce to między innymi płowienie koloru, przesuszone kosmyki czy połamane i rozdwojone końce. Uszkodzone włosy są bardzo suche, dodatkowo też ciężko je ujarzmić, bo są trudniej podatne na stylizację. Najbardziej narażonymi na uszkodzenia są włosy proste lub jasne. Dobra wiadomość jest taka, że ochrona włosów przed słońcem nie wymaga dużego wysiłku, wystarczy zapoznać się z naszymi poradami!

Ochrona włosów przed słońcem – skutecznie zapobiegaj zniszczeniom

1. Nawilżaj, nawilżaj i jeszcze raz nawilżaj. Słońce uszkadza zawartą we włosach keratynę, co prowadzi do ich przesuszenia. By temu zapobiec, stosuj odżywki bez spłukiwania, które zapewnią kosmykom odpowiednie nawilżenie.

2. Czapki i kapelusze na głowy! Pamiętasz czasy dzieciństwa, kiedy mama uparcie przypominała ci o zakładaniu nakrycia głowy podczas błogiego lenistwa (lub szaleństwa) na plaży? Noszenie kapelusza czy chustki przy długotrwałym wystawieniu na słońce przynosi korzyści nie tylko dla twojego zdrowia ale i kondycji włosów. Szczególnie kapelusze z dużym rondem zapewnią kompleksową ochronę kosmyków przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

3. Unikaj kosmetyków z dodatkiem cytryny, alkoholu i wody utlenionej. Produkty z dodatkiem tych składników w połączeniu ze słońcem sprawią, że włosy bardzo szybko się przesuszą.

4. Spinaj i związuj! Końcówki włosów są szczególnie narażone na szkodliwe działanie promieni słonecznych. To właśnie przez słońce stają się one suche, łamliwe i zniszczone. Aby temu zapobiec, jak najczęściej związuj włosy w wysoki koczek, by ukryć końce przed promieniami UV.

Jak więc widać, ochrona włosów przed słońcem nie wymaga z naszej strony wielu wyrzeczeń. Stosując powyższe porady mamy pewność, że odpowiednio dbamy o kosmyki i możemy w pełni cieszyć się piękną pogodą (i fryzurą), bez obaw o przykre skutki działania promieni słonecznych.