Nierówny koloryt skóry. Popraw stan swojej cery

nierówny koloryt skóry przebarwienia skóra cera uroda

Zmarszczki to tylko częściowy winowajca zdradzający oznaki starzenia. Kiedy przyjrzymy się kobiecym twarzom, łatwo zauważyć, że równie nieestetycznie wyglądają przebarwienie powodujące nierówny koloryt cery. Jest to związanie przede wszystkim z nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV, ale nie tylko. Jak zniwelować oznaki problemu? Co zrobić, by cieszyć się piękną cerą? Jakie składniki wybierać?

Nierówny koloryt skóry: o przyczynach marnych w skutkach

Najbardziej częstymi przyczynami tego, że koloryt cery jest nierówna jest miejscowa hiperpigmentacja, plamki posłoneczne, problemy hormonalne i blizny – na przykład te po trądziku. Nadmiar melaniny, czyli pigmentu skórnego powoduje piegi, a z czasem nawet bardziej zauważalne i wyizolowane przebarwienia w ciemnym kolorze. Takie plamy pojawiają się u kobiet również w czasie, kiedy przyjmują tabletki antykoncepcyjne lub kiedy dopada je ciążowa huśtawka hormonalna. Do innych przyczyn należą też czynniki środowiskowe – zanieczyszczenie, stres, szkodliwe substancje w żywności.

Skóra jak nowa: jak radzić sobie z przebarwieniami?

Nierówny koloryt skóry może naprawdę skutecznie nas martwić. Zamiast rozpaczać nad marną kondycją cery, zacznij działać – przede wszystkim za pomocą kosmetyków. Czego szukać na etykietach? Na przykład soi. Krem z zawartością tej rośliny świetnie radzi sobie z przebarwieniami i świeżymi zanieczyszczeniami. Warto również zadbać, by kosmetyki zawierały filtr UV, który ograniczy oddziaływanie promieni słonecznych. Jeśli chodzi o ekstrakty roślinne, prym wiedzie arcydzięgiel – roślina o działaniu rozjaśniającym, rozkładającym nadmiar melaniny, a przez to minimalizującym nieestetyczne zaciemnienia, zmiany starcze i blizny potrądzikowe. Podobnie działają arnika i lukrecja, szeroko znane producentom kremów i maseczek.

Jeśli twój problem jest naprawdę widoczny i domowe sposoby zawodzą, wybierz się do dermatologa. Ważne, byś nie próbowała ordynować sobie poważnych zabiegów bez konsultacji ze specjalistą, który dobierze je do twojego rodzaju skóry. Większość zaawansowanych terapii niesie za sobą pewne ryzyko i to profesjonalista zdecyduje, który będzie dla ciebie bezpieczny. Do wyboru masz na przykład krioterapię, która może być naprawdę efektywna (niestety – u niektórych osób prowadzi do nadmiernej utraty pigmentu), rozjaśnianie za pomocą światła IPL, oraz chemiczne peelingi kwasowe wykonywane w gabinecie kosmetycznym.