Naczynka pod lupą, czyli jak dbać o cerę naczynkową

jak dbać o cerę naczynkową naczynka cera twarz pielęgnacja

Emocje towarzyszą nam każdego dnia – zarówno te pozytywne jak i negatywne. Naszą reakcję na nie najlepiej widać na twarzy, bo gdy jesteśmy zawstydzeni czy zdenerwowani staje się ona zaczerwieniona. Co jednak, gdy rumieńce zaczynają być nieodłącznym komponentem naszej buzi i nie są wyłącznie wynikiem emocji? Problemem mogą być tak zwane teleangiektazje, czyli rozszerzone naczynia krwionośne. Wtedy należy zwrócić uwagę na właściwą pielęgnację skóry, by zmniejszyć ryzyko pękania naczynek.  Jak dbać o cerę naczynkową?

(Nie)zdrowy rumieniec

Stresujesz się dniem w pracy, ważną rozmową, a może po prostu pijesz gorącą kawę czy herbatę, a na twojej twarzy pojawiają się czerwone rumieńce? Jeszcze nie masz się czym martwić – to naturalna reakcja, bo znajdujące się pod skórą naczynia włosowate rozszerzają się pod wpływem gwałtownych emocji czy temperatury, pozwalając na szybszy przepływ krwi. Kanaliki te zazwyczaj szybko się ponownie zwężają i rumieniec znika. Problemem jest, gdy zaczerwienienie przez dłuższy czas nie ustępuje, co oznacza, że ścianki tych naczynek są słabe i się nie kurczą. Dodatkowo, jeśli długotrwałe rumieńce są bardzo uciążliwe, powinnaś udać się do dermatologa, bo przypadłość ta może wiązać się z rozwojem trądziku różowatego.

Akcja – pielęgnacja! Jak dbać o cerę naczynkową?

Niestety, problem z naczynkami dotyczy głównie kobiet, ponieważ nasza skóra twarzy jest cieńsza i delikatniejsza niż u panów. Zjawisko cery naczynkowej najczęściej dotyczy pań o suchej i wrażliwej skórze, warto więc zadbać o właściwą jej pielęgnację. Tę niewdzięczną przypadłość często łagodzą odpowiednie kosmetyki, czasem potrzebna jest interwencja w postaci zabiegów na buzię. Ważne jest, by nie lekceważyć problemu i wiedzieć, jakich składników się wystrzegać. Jak prawidłowo dbać o cerę naczynkową? Po pierwsze, w jej pielęgnacji należy unikać zawartych w pewnych produktach substancji, takich jak alkohol, olejek eukaliptusowy czy mentol. Po drugie, oczyszczając twarz nigdy nie przemywaj jej wodą chlorowaną! W tym przypadku najlepiej sprawdzi się woda mineralna. Po trzecie, przed wyjściem z domu na twarz nałóż krem ochronny, najlepiej ten dedykowany cerze naczynkowej. Co prawda nie usunie on „pajączków” całkowicie, ale na pewno złagodzi ich objawy i pomoże zapobiec powstawaniu nowych. Pamiętaj także, by unikać silnie ziarnistych peelingów, które pobudzają krążenie krwi i sprzyjają tym samym rozszerzaniu się naczynek. Jeśli chcesz złuszczyć skórę, wybierz peeling enzymatyczny. Dodatkowo możesz sobie pomóc sprawdzoną domową kuracją – kompresem z siemienia lnianego, który złagodzi zaczerwienienia. Szklanka wody i 2 łyżki tych nasion to wszystko, czego potrzebujesz! Taką mieszankę gotuj na małym ogniu przez 20 minut, odcedź i z powstałej cieczy zrób kompres. Nałóż go na twarz na około 15 minut, przykrywając buzię ręcznikiem.

Jak widać, rumieńce nie zawsze są symbolem dobrego zdrowia i urody. Jeśli problem się nasila i doskwiera, należy odpowiednio się nim zająć i go zniwelować. Z naszymi poradami to łatwiejsze! :-)