Mycie włosów samą wodą, czyli metoda WO. Warto?

Mycie włosów samą wodą czyli metoda WO pielęgnacja włosów

Myjemy włosy w różnych odstępach czasowych, w zależności od ich potrzeb i rodzaju, ale jedno jest pewne –  wszystkie robimy to regularnie. Mycie włosów za pomocą odżywki, czyli metoda OMO już nikgogo dziś nie dziwi, ale jest jeszcze coś innego – WO, czyli Water Only. Czy warto myć włosy bez użycia szamponu?

Mycie włosów bez chemii: podstawy

Metoda WO przekonuje zwłaszcza te z nas, które są zmęczone ilością składników chemicznych o drażniącym działaniu dodawanych do kosmetyków. Jak sama nazwa wskazuje, stosując ten sposób na oczyszczanie włosów i skalpu, powstrzymujemy się całkowicie od używania jakichkolwiek kosmetyków – szamponu czy nawet popularnie używanego do tego celu – i popularnego – deliakatnego płynu do higieny intymnej. Zwolenniczki tej metody twierdzą, że mycie włosów bez szamponu pomogło przywrócić skórze głowy naturalną równowagę. Przeciwniczki natomiast podkreślają, że taki sposób na oczyszczanie niestety nie jest w stanie usunąć ani zanieczyszczeń, ani naturalnych produktów skórnej przemiany materii, czyli sebum, martwych części naskórka i resztek kosmetyków do stylizacji, przy dłuższym stosowaniu prowadząc do zapychania się gruczołów skórnych i łupieżu łojotokowego. Gdzie w takim razie leży racja?

Z szamponem czy bez: jak oczyszczać?

Prawda jak zwykle leży pośrodku. Na korzyść WO przemawia przede wszystkim to, że jest to metoda całkowicie naturalna i w pełni ekologiczna. Te z nas, które na co dzień nie borykają się z problemami skóry głowy takimi jak łojotok, czy silne przetłuszczanie, bez obaw mogą jej spróbować. Należy jednak pamiętać, że po myciu bez użycia szamponu, włosy nigdy nie będą idealnie oczyszczone i „sypkie”. Od stosowania water only powinny także powstrzymać się te z nas, które codziennie używają kosmetyków do stylizacji – woda, bez choćby delikatnych środków chemicznych, nie poradzi sobie z dokładnym oczyszczeniem skalpu i włosów. Te z nas, które nie używają kosmetyków utrwalających fryzurę mogą wypróbować następujący schemat – w ciągu tygodnia stosować metodę WO, jednak raz na 7-10 dni dokładnie oczyścić skórę głowy za pomocą szamponu bez silikonów, by usunąć zanieczyszczenia.