Micelarne kosmetyki do demakijażu, co to takiego?

micelarne kosmetyki płyn micelarny demakijaż oczyszczanie cery

Od pewnego czasu silną pozycję wśród produktów do demakijażu zajmują kosmetyki micelarne. Skutecznie usuwają makijaż, oczyszczają cerę z zanieczyszczeń, a jednocześnie ją nawilżają, ponadto nie zawierają mydła i (w formie płynu) nie wymagają spłukiwania. Czy można wymagać więcej od kosmetyku do demakijażu? Choć chętnie po nie sięgamy, nie zawsze wiem, co właściwie kryje się pod tą nazwą. Za micelami stoi chemia – czas na trochę nauki :)

Micelarne śledztwo

Skąd nazwa „micelarny”? Kryją się za nią kuliste cząsteczki płynu zwane micelami. Są mikroskopijnej wielkości, nie możemy zobaczyć ich gołym okiem i z zewnątrz mają właściwości hydrofilowe – przyciągają wodę i odpychają tłuszcze, od wewnątrz natomiast doskonale wiążą się z tłuszczami i odpychają wodę (są hydrofobowe). Działają więc bardzo prosto, jak magnes, który przyciąga tłuszcz w postaci sebum i substancje, które chcemy usunąć (np. cząsteczki podkładu albo tuszu do rzęs), jednocześnie rozpuszczając zanieczyszczenia gromadzone na skórze. Ich przewaga polega na tym, że są na tyle delikatne, by nie wpływać negatywnie na warstwę ochronną skóry i nie zaburzać jej równowagi. Na ich korzyść przemawia również fakt, że często dodatkowo wzbogacane są korzystnymi dla cery substancjami – łagodzącymi ekstraktami roślinnymi, pantenolem, czy witaminami.

Prawdziwe cuda na kłopoty

Na półkach dostępne są różne produkty oczyszczające zawierające właśnie micele, są to przede wszystkim płyny do demakijażu i oczyszczające żele, które z powodzeniem zastępują mleczka oraz kosmetyki do demakijażu oczu i toniki. Dobór kosmetyku zależy przede wszystkim od potrzeb naszej cery. Pamiętajmy o działaniu antybakteryjnym i nawilżającym – produkty micelarne doskonale sprawdzą się jako pomocnicy wielofunkcyjni: do odświeżenia cery przed nałożeniem kremu po przebudzeniu, do demakijażu i usunięcia zanieczyszczeń po całym dniu, do ukojenia zmęczonej skóry twarzy, przygotowania jej do maseczek i urodowych rytuałów.

Komu micele?

W związku z tym, że produkty micelarne nie zawierają drażniących substancji koloryzujących, często pozbawione są też dodatkowych kompozycji zapachowych odpowiadają potrzebom nawet wrażliwej cery. „Dogadają się” ze skórą skłonną do zaczerwienienia, atopową, przesuszoną czy borykającą się ze zmianami trądzikowymi. Pamiętaj, by przecierać buzię delikatnie, do momentu kiedy wacik, na który płyn został zaaplikowany był całkowicie czysty. 

Dla nieprzekonanych

Przede wszystkim dlatego, że micelarne kosmetyki skutecznie oczyszczają nie fundując skórze dodatkowego zmęczenia. Pomyśl o tym, że są wygodne i ekspresowe w użyciu, wielofunkcyjne, nie wymagają użycia wody. Nie wystarczy? Wyobraź sobie delikatną, nawilżoną i ukojoną skórę bezpośrednio po demakijażu, można się uzależnić :)plyny micelarne_pielegnacja_uroda_oczyszczanie_ulga

1. Garnier Płyn Micelarny 3 w 1 do skóry wrażliwej
2. Tołpa Dermo Face Physio – płyn micelarny do mycia twarzy i oczu
3. Bioderma Sensibio H20 – płn micelarny do cery wrażliwej
4. Ziaja Ulga – płyn micelarny do cery wrażliwej