Algi w maseczkach do twarzy: naturalne nawilżenie

algijakie_kosmetyki_z_algami

Przemysł kosmetyczny już przed laty odkrył korzyści z używania alg jako składnika kosmetyków. Dlaczego właśnie te zielone podwodne rośliny? Przede wszystkim dlatego, że w ramach walki z niesprzyjającymi warunkami panującymi w ich środowisku naturalnym wykształciły unikalne mechanizmy obronne, a jako składnik kosmetyków mogą te korzyści „podarować” ludziom. Początkowo najszerzej używane były w Polinezyjskich i Chińskich wioskach rybackich jako środek gojący rany, pomagający leczyć oparzenia i sojusznik w walce z wysypkami i opuchlizną.

Algi na pomoc skórze

Jakie właściwie plusy niesie za sobą stosowanie algowych produktów? Jedną z najciekawszych korzyści jest ta wynikająca z antyoksydacyjnych właściwości tych prostych organizmów – działają przeciwzmarszczkowo i pomagają skórze się regenerować. Zawierają wiele cennych składników: białka, witaminę A, witaminę B!. żelazo, fosfor, magnez i wapń. Dodatkowo wykazują działanie przeciwbakteryjne i łagodzące, przy odpowiedniej obróbce, wzbogacone innymi substancjami działają przeciwtrądzikowo (antybakteryjnie). Określone ich gatunki pomagają rozjaśnić istniejące już przebarwienia, warto też nadmienić, że są naturalnym źródłem kwasu alguronowego, substancji o właściwościach zbliżonych do kwasu hialuronowego. Oprócz tego ich składnikami są regenerujący kwas alginowy, przeciwalergiczne i łagodzące lipidy (w formie NNKT) i wiele mikroelementów.

Algowa terapia w praktyce

Na jakie konkretnie problemy pomogą nam algi? Przede wszystkim poprawią napięcie naskórka i stymulując jego odnowę będą walczyć ze zmarszczkami (spłycając je i hamując starzenie się skóry).  Dodatkowo idealnie nawilżają – regenerując, eliminując utratę wody i docierając do głębszych warstw skóry. Oczyszczają i normalizują – regulują wydzielanie sebum, niwelują zaognione stany trądzikowe, pobudzają usuwanie toksyn ze skóry. Oprócz tego, stosowane doustnie, jako suplement diety regulują metabolizm, wspomagają pozbycie się szkodliwych substancji z organizmu, przywracają równowagę w przewodzie pokarmowym i, w efekcie, wyszczuplają.

W jakiej formie?

Przede wszystkim maseczek, kremów, balsamów i serum. Dobór kosmetyku zależy od potrzeb naszej skóry, ale korzyści mogą być zaskakujące :) W końcu gatunków alg używanych w kosmetyce jest wiele (od jednokomórkowych organizmów po po 60-metrowe, żyjące na dnie wschodniego Pacyfiku)!