Makijaż: jakie błędy są niewybaczalne?

makijaz jakie bledy popelniamy w makijazu

Makijaż zdobi i wydobywa z nas to, co mamy w sobie najpiękniejsze. A co, jeśli od lat popełniamy błędy, które ten efekt odwracają? Najgorsze jest to, że możemy o tym nie mieć pojęcia. Ale nie martwmy się, wyeliminowanie takich błędów jest bardzo proste :) Wystarczy je poznać! Jakie są najczęstsze makijażowe błędy popełniane przez kobiety?

Zbyt dużo różu

Róż to kosmetyk, który ma wykończyć makijaż, a naszej cerze zdrowy, świeży wygląd. Często zdarza się jednak, że zupełnie nieświadomie nakładamy go zbyt dużo, albo odcień kosmetyku „kłóci się” z odcieniem naszej cery. Jeśli jesteś posiadaczką jasnej karnacji, polecamy mroźne odcienie, do karnacji ciemniejszej – odcienie z podtonami brązowymi. Możesz sięgnąć po róż w kremie – łatwiej stopi się z podkładem, a efekt będzie delikatniejszy. Jeśli masz dylemat między dwoma odcieniami, wybierz jaśniejszy!

Podkład: zbyt ciemny i na nakładany sucho

Wybór podkładu to nie lada wyzwanie, często zdarza się, że sięgamy po zbyt ciemny odcień. Postaraj się dopasować kolor kosmetyku, tak by nie odcinał się w porównaniu z szyją i dekoltem. Testuj różne odcienie i obserwuj je w różnym oświetleniu – lampy drogeryjne często powodują, że wybieramy niepasujący kosmetyk. Poświęć na to więcej czasu i nie bądź chaotyczna, a będziesz wyglądać świeżo i naturalnie. Makijaż nakładany na przesuszoną cerę to również bardzo zły pomysł. Zamiast uzyskania efektu gładkiej i jednolitej skóry, w lustrze zobaczysz po jakimś czasie przesuszone, nierównomierne plamy, a twarz będzie cierpieć… Co zrobić? Przede wszystkim nie rezygnować z nakładania kremu i nie traktować po macoszemu pielęgnacji! W przeciwnym razie zamiast dodania sobie blasku, sprawisz, że zmęczenie i wszystkie niedoskonałości staną się widoczne.

Nienaturalne brwi

Brwi i ich makijaż reguluje bardzo prosta zasada: „bez przesady”! Przyjrzyj się swoim łukom dokładnie i oceń, czy nie są zbyt cienkie bądź, wprost przeciwnie, przesadnie podkreślone. Nienaturalny kształt brwi potrafi bardzo zaszkodzić wyglądowi całej buzi. O tym, jak je prawidłowo podkreślać przeczytasz w osobnym artykule. Unikaj zbyt cienkich, namalowanych kresek oraz przesadnie podkreślonych i zbyt ciemnych włosków, znajdź złoty środek, a brwi będą po prostu wyrazistym szczegółem dodającym uroku.

Makijaż z przesadą: koniecznie blenduj!

Kolejnym, często popełnianym błędem jest makijaż, który nie jest spójny, a poszczególne jego elementy wyglądają jakby były całkiem osobne. Widoczne linie oddzielające użyte cienie do oczu, róż lub rozświetlacz wyglądające jak plamy i wyraźna granica podkładu, na pierwszy rzut oka ich nie zauważamy, zwłaszcza, jeśli makijaż nakładamy przy sztucznym świetle. Staraj się sprawdzać to za każdym razem w naturalnym oświetleniu, a jeśli problem cię dotyczy – zmienić sposób aplikacji kosmetyków, podziała to zdecydowanie na korzyść :)

Przytłoczone spojrzenie

Makijaż oczu często gubi przesada. Staraj się nakładać maskarę tak, by nie sklejać rzęs i nie nadawać im nienaturalnego wyglądu. Wiele z nas popełnia ten błąd w codziennym make-upie. Zamiast nakładać kolejną warstwę tuszu – przeczesz rzęsy grzebykiem – w tym wypadku mniej znaczy lepiej. Jeśli zauważysz, że twoja twarz wygląda na zmęczoną – postaw na delikatniejszy makijaż oczu – czarne kreski wykonane eyelinerem zamień na jaśniejsze i „lżejsze” zrobione za pomocą cienia lub kredki. Sprawdź też, czy nie pomniejszasz optycznie oczu obrysowując je kredką dookoła – spróbuj zamiast tego rozświetlić dolną powiekę!