Liposomy w kosmetyce – ratunek dla skóry?

liposomy co to są liposomy liposomy w kremach liposomy w kosmetyce

Liposomy to małe bąbelki złożone z fosfolipidów, wewnątrz i na zewnątrz których znajduje się faza wodna. Liposomy służą wielu procesom zdrowotnym, są między innymi nośnikami transportującymi substancje aktywne w głąb skóry. Te baloniki, ze względu na zewnętrzne podobieństwo do błony białkowo-lipidowej, łatwo wnikają wewnątrz skóry i tam uwalniają niesiony przez siebie materiał. Jaką rolę odgrywają w kosmetyce i czy są skuteczne? Przeczytajcie poniżej!

Małe, pożyteczne nośniki

Liposomy, jak już wspomniałyśmy, to pęcherzyki zdolne do transportowania materiału korzystnego dla skóry. Według naukowców, liposomy są skutecznym urządzeniem dostawczym dla składników farmaceutycznych, jednak zastosowanie ich jako urządzenie dostawcze wykracza także poza kosmetykę. Działają one równie dobrze w przemyśle medycznym do stosowania leków miejscowych i zapewniają dostarczenie ich przy kontrolowanym uwalnianiu leku.

Liposomy a starzenie

Liposomy są także popularnym składnikiem produktów opóźniających starzenie, ze względu na ich zdolność do wychwytywania i dostarczania aktywnych składników anty-starzeniowych przez warstwy skóry aż do poziomu komórkowego, gdzie mogą być najbardziej produktywne. Dostarczają  substancji odżywczych bezpośrednio do starzejących się komórek, przy czym dowiedziono, że  prowadzi to do zmniejszenia zmarszczek, wyrównania linii i poprawienia kondycji skóry.

Nawilżanie

Według niektórych źródeł liposomy  zaczęto stosować w kosmetyce w 1987 roku, a dziś są powszechnym składnikiem wielu setek kremów, żeli czy balsamów nawilżających. Liposom bowiem to układ nośny, który  zmniejsza wysuszanie skóry. Lipidy, które tworzą liposomy, zawierają wilgoć, dzięki czemu podczas pęknięcia bańki przy kontakcie ze skórą wilgoć przylega do powierzchni, pomagając ją nawilżyć. To sprawia, że liposomy są doskonałym wyborem dla produktów kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej.

Ochrona

Liposomy robią więcej niż tylko dostarczenie wilgoci do komórek ciała;  tworzą one również barierę na powierzchni skóry. Przy aplikacji, zatrzymują wilgoć pod membraną lipidową, by  nawodnić warstwy skóry i odepchnąć substancje zewnętrzne. Membrana zamyka substancje czynne kosmetyku i chroni komórki przed zewnętrznymi stresorami, takimi jak słońce lub pot.

A czy Wy stosujecie jakieś kosmetyki z liposomami i czy rzeczywiście są one skuteczne?