Laser czy peeling: czym lepiej pozbędziesz się przebarwień?

podkład jak aplikować podkład czym nakładać podkład pędzel gąbka do podkładu

Brązowe plamki pojawiające się na skórze po lecie to konsekwencja naszej słonecznej niesubordynacji – najczęściej są one bowiem wynikiem nieprzemyślanej i niewłaściwie zabezpieczonej ekspozycji skóry na słońce. Kiedy jest ich coraz więcej, nabieramy ochoty na bardziej zaawansowane zabiegi niż wybielanie skóry w warunkach domowych – i bardzo dobrze, dlatego, że profesjonalista w gabinecie o wiele lepiej zadba o skórę dotkniętą problemem przebarwień. Ale… co właściwie powinnaś wybrać – zaawansowany peeling w gabinecie czy laser?

Zminimalizuj widoczność przebarwień: laser vs. peeling

Wydawałoby się, że oczywistą odpowiedzią na pytanie o skuteczny zabieg pomagający pozbyć się zmian pigmentacyjnych jest laser. Ale jak właściwie powstają takie przebarwienia? Słońce, kiedy promieniowanie dociera do skóry, stymuluje komórki melanocytu do produkowania większej ilości pigmentu – i to są przebarwienia. Dzisiejsze lasery są w stanie zniwelować wszystko – od pękniętych naczynek krwionośnych, nierównego kolorytu skóry, rozszerzonych porów aż po zmarszczki i – tak – przebarwienia. Peelingi chemiczne skutecznie wyrównują koloryt cery, ale do rozjaśnienia indywidualnych, ciemnych zmian pigmentacyjnych bardziej efektywne będzie skoncentrowane światło lasera. Efekty zabiegu uzależnione są od jakości używanego w gabinecie sprzętu i nie ma na nie wpływu karnacja, lokalizacja zmiany ani wiek osoby, która zdecydowała się na usunięcie przebarwień.

Zabieg laserowy jest również bardziej nieprzyjemny od chemicznego peelingu. Preparaty złuszczające mogą pozostawiać na skórze wrażenie mrowienia i odczuwalnego szczypania, laser natomiast daje wrażenie, jak przy delikatnym uderzeniu. Obie terapie różnią się też pod względem szybkości pojawiania się zauważalnych efektów. Kuracja laserowa bardzo szybko daje odczuwalne rezultaty, skóra w obrębie zmiany zaczyna się łuszczyć, a w ciągu 1-2 tygodni większość plamki przestaje być widoczna. Niektóre lasery działają dość agresywnie i łuszczenie może się utrzymywać jeszcze przez ok. tydzień, ale nie jest ono groźne – to normalny objaw – skóra w ten sposób regeneruje się.