Kwas hialuronowy – tajemniczy kosmetyczny hit

kwas hialuronowy jak działa nawilżanie skóry

Kwas hialuronowy (HA) dominuje rynek kosmetyczny i medycynę estetyczną z dużym sukcesem już o kilku lat. Choć większość z nas zna kosmetyki zawierające tę substancję, nadal niewiele wiemy, co dokładnie kryje się pod nazwą tej substancji, a to klucz do tego, by w pełni wykorzystać jego możliwości. Czas więc na usystematyzowanie wiedzy, gotowe? :)

Kwas hialuronowy – co to takiego?

Informacja, że kwas hialuronowy to polimer (substancja składająca się z mniejszych komponentów, tu dwóch cukrów) naturalnie obecny w naszych tkankach może dziwić, bo nazwa substancji przynosi na myśl laboratoryjne probówki :) Znajdziemy go w m.in. skórze, aorcie, mazi stawowej.  Ciekawostką jest, że ilość kwasu hialuronowego w skórze jest szacowana jako 30% jego zawartości w ludzkim ciele. Wraz ze starzeniem ilość kwasu hialuronowego w skórze drastycznie spada, a to przyczynia się do powstawania zmarszczek, utraty świeżego wyglądu skóry, spadku jej elastyczności i nawilżenia. Stąd zbawienne działanie wytwarzanego komercyjnie i dodawanego do kosmetyków oraz stosowanego w medycynie estetycznej kwasu hialuronowego. Kolejne 30% kwasu hialuronowego w naszym ciele jest każdego dnia degradowane tylko po to, by za chwilę zastąpiła je nowa wyprodukowana „porcja” tej substancji.

Na pomoc skórze

Kwas hialuronowy działa przede wszystkim dlatego, że jest w stanie głęboko penetrować skórę, by pomóc w odzyskaniu elastyczności i gładkości. Dlatego tak cenione są jego właściwości przeciwzmarszczkowe! Możemy znaleźć go w kremach, tonikach, serum, szamponach i odżywkach, olejkach do kąpieli. Dodawany jest również do kosmetyków fotoochronnych ze względu na właściwości neutralizujące działanie wolnych rodników. Używany jest również jako wypełniacz zmarszczek w zabiegach medycyny estetycznej – wstrzykuje się go w naskórek – wygładza bruzdy, niweluje nierówności, pomaga walczyć z bliznami. Jest również tolerowany lepiej niż kolagen. Iniekcje z kwasu to nawadniająca bomba dla skóry – dzięki nim skóra staje się grubsza, lepiej odżywiona i rozjaśniona. W aptekach dostępne są również suplementy diety wspomagające urodę z zawartością właśnie kwasu hialuronowego, by wspomagać odnowę skóry od środka. Kto nabrał ochoty na hialuronowe eksperymenty? :)

hialuron

1. Eveline Hydra Expert – nawilżający krem na dzień i na noc zapobiegający zmarszczkom

2. AA Prestige – maseczka ujędrniająco-rewitalizująca z kwasem hialuronowym i olejem Borago

3.  Soraya – odbudowujący krem z transdermalnym kwasem hialuronowym

4. Delia Cosmetics – serum do twarzy z kwasem hialuronowym