Kosmetyki wegańskie – nie tylko dla wegan!

kosmetyki wegańskie

Weganizm czy wegetarianizm to nie tylko styl odżywiania, ale przede wszystkim życia. Przy wyborze kosmetyków do ciała czy makijażu osoby kochające zwierzęta często mają problem ze znalezieniem odpowiednich dla siebie produktów. Czym są kosmetyki wegańskie i na co zwracać uwagę przy kupowaniu takich specyfików?

Kosmetyki wegańskie – co to takiego?

Nazwa “kosmetyki wegańskie” wskazuje nie tylko na to, że takie produkty nie są testowane na zwierzętach, ale także na fakt, że nie zawierają one w sobie składników odzwierzęcych. Specyfiki z elementami pochodzenia roślinnego czy mineralnego są o wiele lepszą alternatywą dla produktów z zawartością komponentów pochodzenia zwierzęcego. Obecność naturalnych składników przynosi korzyści leczące i wygładzające skórę. Kosmetyki wegańskie to produkty na przykład do pielęgnacji ciała, takie jak balsamy, dezodoranty i kosmetyki kolorowe, które nie zawierają w sobie składników tworzonych z lub produkowanych przez zwierzęta. Różnią się one od kosmetyków wegetariańskich, które także nie składają się z komponentów odzwierzęcych, ale które mogą zawierać substancje jak lanolina czy wosk pszczeli (wytwarzane przez zwierzęta).

Ekologiczne „wege” kosmetyki

Przy wyborze kosmetyków wegańskich warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ich skład. Te, które są przyjazne środowisku zawierają składniki mineralne i roślinne. Oleje, zioła czy rośliny są tu koniecznością, ważna jest też obecność certyfikowanych organicznych elementów.

Przedstawiamy kilka składników, które często występują w urodowych produktach, a są pochodzenia odzwierzęcego. Czego więc unikać wybierając kosmetyki wegańskie?

  • wosk pszczeli – wosk z ula, który wytwarzany jest przez pszczoły. Można go spotkać w wielu formach kolorowych kosmetyków, od cieni do powiek po podkłady do twarzy i szminki.
  • kolagen – to białko naturalnie wytwarzane w organizmach zwierząt. By je wydobyć, kolagen należy uzyskać z części chrząstkowej zwierząt, jak kości, tkanka łączna czy skóra. Składnik ten ceniony jest za swoje ujędrniające właściwości, znajdziemy go w balsamach, kremach czy szminkach.
  • keratyna – to kolejne białko, które znajdziemy w organizmie ssaków, bardzo często obecne jest w produktach do włosów.
  • lanolina – tłuszcz z włosia owiec, produkt przemysłu wełniarskiego. Znajdziemy go przede wszystkim w balsamach do ciała i ust.

Kosmetyki wegańskie są zatem nie tylko wyborem dla osób żyjących wg takiego stylu życia. Są opcją dla wszystkich, którym nie jest obojętny los zwierząt, a przede wszystkim dla tych, którzy dbają o środowisko. A wy, używacie takich produktów? :-)